Australska studija je istraživala toplinske udare unazad 70 godina diljem svijeta i razvili su novi sustav koji pokazuje koliko je topline u samo jednom toplinskom valu
Toplinski udari sve su češći: Od 1950. su postali gotovo 'trend'
Toplinski udari su sve češći i intenzivniji od 1950-tih godina u gotovo svim krajevima svijeta, stoji u studiji čije sažetke prenosi Daily Mail.
POGLEDAJTE VIDEO: Kako se rashladiti na vrućinama
Pokretanje videa...
Australski stručnjaci napravili su globalnu procjenu vremenskih utjecaja i razvili novi mjerni sustav, kumulativnu toplinu, kako bi prikazali koliko je topline u toplinskom udaru. Ustanovili su da je u najtežoj sezoni toplinskih udara u Australiji 2009. godine diljem zemlje kumulativna toplina bila 80 stupnjeva Celzijevih.
Najekstremnija sezona na Mediteranu i u Rusiji pak imala je kumulativnu toplinu veću od 200 stupnjeva Celzijevih. Istraživanja su pokazala kako su toplinski valovi od 1950. do 2017. godine postali dugoročni trendovi s lokalnim varijabilnostima.
- Ne samo da smo unazad 70 godina diljem svijeta vidjeli veće i dugotrajnije toplinske udare, nego su se ti trendovi ubrzali - kaže autorica studije dr. Sarah Perkins Kirkpatrick sa ARC Centre of Excellence for Climate Extremes.
Na Mediteranu, primjerice, od 1950-ih do danas se povećavalo trajanje toplinskih udara za dva dana po desetljeću, dok je od 1990. do 2017. taj porast povećan za 6,4 dana po desetljeću.
- Kumulativna toplina pokazuje sličnu razinu ubrzanja, pa je globalni porast od jednog do 4,5 stupnjeva Celzijevih po desetljeću, a na pojedinim mjestima poput Bliskog Istoka, dijelova Afrike i Južne Amerike bilježe porast i od 10 stupnjeva po desetljeću - kazala je Kirkpatrick.
Tim je ustanovio da pojedine regije svijeta uključujući Amazonu, sjeveroistok Brazila, zapad Azije i Mediteran, proživljavaju najbrže promjene i češću pojavu toplinskih udara. U područjima poput sjevera Azije i juga Australije pak te su promjene također zamjetne, ali se odvijaju mnogo sporije.
Bez obzira na prirodu tih promjena, tim je upozorio da će one najteže pogoditi ranjive nacije sa manje otpornom infrastrukturom.
- Klimatolozi su već odavno predvidjeli će jasan znak globalnog zatopljenja biti toplinski udari. Dramatične promjene koje smo zabilježili unazad 70 godina u različitim regijama i intenzitetima jasan su i nedvojben indikator da se globalno zagrijavanje ubrzava. Ovo istraživanje je samo još jedan u nizu dokaza koji bi političare trebali pozvati na buđenje i potrebu hitnog djelovanja kako bismo spriječili najgore ishode globalnog zatopljenja. Vrijeme neaktivnosti je prošlo - ustvrdila je ona.
Rad je objavio časopis Nature Communications.