Novine će ubrzat dozrijevanje bilo kojeg voća, a svaka kuhinja bi trebala imati i sodu bikarbonu koja savršeno uklanja masnoću i čisti stare, prljave tave
Top 10 kuhinjskih trikova: Votka mijenja prašak za pecivo, a heljda se skuha - bez kuhanja
1. Soda bikarbona za čišćenje prljavih tava
Svaka kuhinja bi trebala imati sodu bikarbonu. Savršeno uklanja masnoću, a njome možete prati posuđe, pa čak i očistiti staru tavu. Na prljavu površinu tave stavite jednu do dvije žlice sode i dodajte istu količinu octa. Pričekajte jedan sat, a zatim izribajte tavu spužvicom. Ako imate tavu s neprianjajućim premazom, ovaj trik koristite samo na vanjskoj strani.
POGLEDAJTE VIDEO Trikovi za čišćenje doma:
Pokretanje videa...
2. Limun za odmašćivanje
S limunom možete očistiti masne ploče ili kuhalo za vodu od kamenca. Samo istrljajte površinu limunom i pustite da sok odstoji. Za 10 minuta operite pločice ili kuhalo toplom vodom i osušite papirnatim ručnikom.
Limunska kiselina općenito je korisna za čišćenje. Otopite 15 ml limunske kiseline u jednoj litri vode i dodajte malo deterdženta. Ova je tekućina korisna za čišćenje kuhinjskih površina.
3. Kuhanje heljde bez kuhanja
Prema uputama, heljdu treba skuhati, no to nije neophodno. Ova se metoda zove kuhanje na pari (zaparivanije): opranu heljdu prelijte istom količinom vrele vode, zamotajte zdjelu u ručnik i ostavite sat ili dva (ovisno o količini).
Ako heljde ima puno, onda je možete ostaviti i preko noći. Možete joj dodati svoje omiljene začine. Rezultat će biti kao da ste heljdu skuhali.
4. Vratite svježinu kruhu uz pomoć vode
Kruh obično postane tvrd za samo dva dana. Da bi opet postao mekan, potrebna vam je samo voda. Uzmite kruh, narežite ga i malo poškropite vodom. Zatim ga stavite u mikrovalnu pećnicu na 30 sekundi ili ostavite u pećnici zagrijanoj na 150 stupnjeva pet minuta. Drugi je način namočiti stari kruh u vodi 5 minuta.
5. Novine mogu poslužiti za dozrijevanje voća
Obične novine ubrzat će dozrijevanje bilo kojeg voća: samo zamotajte jabuku ili avokado u novinski papir i ostavite ih na hladnom i tamnom mjestu jedan dan.
Novine također pomažu da svako jelo ostane toplo: samo zamotajte lonac u dva sloja novinskog papira. To će stvoriti efekt termosa.
6. Uklanjanje neugodnih mirisa iz hladnjaka
Ako u hladnjak stavite čašu s kavom u zrnu, sodom ili aktivnim ugljenim, neugodan će miris nestati za dan-dva.
Među dobrim apsorbentima su i raženi kruh (stavite nekoliko šnita na dva dana), rabljene vrećice čaja (tjedan dana) ili kriške bilo kojeg agruma (također dan-dva). U odjeljak za voće stavite stare novine, jer i one upijaju mirise. Možete ih mijenjati jednom tjedno.
7. Maslac za spas načete kobasice
Načeta kobasica brzo se suši u hladnjaku i ne smije se čuvati u polietilenu: bolje ju je zamotati u papir ili foliju. Načetu se stranu preporučuje premazati s malo maslaca.
8. Pluteni čep za vruće poklopce
Emajlirani ili aluminijski poklopci lonaca i tava imaju jedan veliki minus: kad se zagriju, postaju jako vrući i da biste ih primili morate upotrijebiti kuhinjske rukavice ili krpu. Međutim, postoji rješenje: stavite standardni vinski pluteni čep na ručku poklopca i nikada se nećete opeći.
9. Votka umjesto praška za pecivo
Možda će vas ovo iznenaditi, no votka može zamijeniti prašak za pecivo u pripremi tijesta. Palačinke i pite postat će prozračne ako na 1 kg tijesta dodate jednu do dvije žličice votke.
10. Led za savršeno mljeveno meso
Pljeskavice će uz pomoć leda postati izuzetno sočne. Kad istučete mljeveno meso, dodajte mu zdrobljeni led (oko 10 komadića leda na 1 kg mljevenog mesa); zatim formirajte pljeskavice te ih pecite na tavi ili roštilju dok se led ne počne topiti.
Pljeskavice je najlakše oblikovati rukama namočenima u hladnu vodu, tako da se mljeveno meso ne lijepi za prste, piše Russia Beyond.