Iako je karcinom jajnika ženska bolest, to nije samo ženski problem a i muškarci su važni u poticanju žena u brizi za zdravlje i pružanju podrške, poručili su iz udruge
'To nisu samo ženske stvari': Dan borbe protiv raka jajnika
Zanima vas ova tema? Onda pročitajte i ovaj članak: Kako povećati izdržljivost? To je zapravo lako, kaže znanost
Udruga žena oboljelih i liječenih od raka SVE za NJU uz podršku Hrvatskog društva za ginekološku onkologiju (HDGON), Hrvatskog društva za internističku onkologiju (HDIO) i tvrtke AstraZeneca organizirala je online tribinu 'To nisu samo ženske stvari' povodom Svjetskog dana borbe protiv raka jajnika 8. svibnja. Tribina se može pratiti na FB profilu udruge SVE za NJU 8.05.2020. u 11 sati, a naknadno će biti dostupna na YouTube kanalu.
POGLEDAJTE VIDEO o životu sa karcinomom:
Pokretanje videa...
SVE za NJU je članica Svjetske koalicije za borbu protiv raka jajnika (World ovarian cancer coalition) od njezinoga osnivanja, a od 2015. redovito obilježava ovaj dan. Zadnjih godina to čini javnim tribinama i javnozdravstvenim akcijama pod nazivom 'To nisu samo ženske stvari' i pod motom: rak jajnika jest ženska bolest, ali nije samo ženski problem.
Svjetski dan borbe protiv raka jajnika je pokrenut 2013. godine kao svjetska inicijativa s ciljem podizanja svijesti žena o važnosti redovnih pregleda. Ove godine u veljači SVE za NJU je uz podršku HDGON, i udruga JA-KA i Nismo same pokrenula inicijativu 'Ne zaboravi me' kojom se želi dići svijest i informirati žene o važnosti genetskog testiranja na mutacije BRCA 1 i BRCA2 gena u liječenju raka jajnika.
Virtualna tribina posvećena je svim ženama koje se liječe od raka jajnika, ali istovremeno zdrave žene poziva na informiranje i redovito kontroliranje jer uza sve suvremene lijekove, rano otkrivanje i dalje ostaje jedan od najvažnijih čimbenika dobrih ishoda liječenja.
Na tribini su sudjelovali prim. mr. sc. Višnja Matković, Klinika za ženske bolesti i porode KBC Zagreb, prof. dr. sc. Herman Haller, KBC Rijeka, predsjednik Hrvatskog društva za ginekološku onkologiju i prof. dr. sc. Stjepko Pleština, KBC Zagreb, predsjednik Hrvatskog društva za internističku onkologiju. Tribinu je vodila Ljiljana Vukota, glavna tajnica SVE za NJU.
Prema podacima iz Registra za rak u Hrvatskoj je 2017. oboljelo od raka jajnika 449 žena, a umrlo je 296 žena u 2018. Zajednička poruka glasi da se bolesnice moraju liječiti u velikim centrima gdje postoji multidisciplinarni tim koji će planirati i provoditi liječenje, a žene trebaju jednom godišnje odlaziti na ginekološke preglede i educirati se o brizi za vlastito zdravlje. Iako se radi o karcinomu u kome je petogodišnje preživljenje vrlo skromno, ulijeva optimizam činjenica da Hrvatska prati najsuvremenije oblike liječenja.
Pri tome je naglašena važnost kirurškog liječenja i testiranja na mutacije BRCA1 i BRCA2 gena koje ženama sa dijagnozom visokogradusnog seroznog raka jajnika i potvrđenom mutacijom omogućava ciljano liječenje. Iako je radi epidemije koronavirusom te potresa u Zagrebu promijenjen režim rada u bolnicama, nije bilo prekida u započetom liječenju oboljelih. Stručna društva su donijela preporuke za liječnike i pacijente u novonastaloj situaciji što značajno pridonosi informiranosti. S tribine je upućen poziv pacijenticama na pridržavanje preporuka Stožera i stručnih društava.
Na tribini je predstavljen hrvatski prijevod novog ESMO (European Society for Medical Oncology) vodiča za bolesnice s rakom jajnika „Što je rak jajnika?“. Ovo vrijedno štivo temelji se na Kliničkim smjernicama za liječenje raka jajnika i namijenjeno je oboljelima, obiteljima i njegovateljima, ali i profesionalcima koji sudjeluju u liječenju ili pružanju podrške oboljelima. Vodič sadrži informacije o ranim i uznapredovalim stadijima bolesti, uzrocima bolesti i načinu dijagnosticiranja sve do suvremenih metoda liječenja bolesti koje bolesnice imaju na raspolaganju i mogućim popratnim pojavama.
Hrvatski prijevod pregledale su prim. mr. sc. Višnja Matković i Ljiljana Vukota, a objavila je SVE za NJU uz podršku stručnih društava i tvrtke AstraZeneca. Ovo je peti naslov vodiča koji SVE za NJU objavljuje na temelju sporazuma s ESMO. Vodič je dostupan na internetskim stranicama: ESMO, SVE za NJU i HDIO.
Iako je karcinom jajnika ženska bolest, to nije samo ženski problem. Muškarci su važni u poticanju žena u brizi za zdravlje i pružanju podrške tijekom liječenja. Važno je u zajednici onkoloških bolesnika, stručnoj i općoj javnosti razvijati solidarnost i podršku za sve oboljele od zloćudnih bolesti.
Što treba znati o raku jajnika?
- rak jajnika se može razviti u svake žene
- ne postoji test probira za rak jajnika
- Papa test nije metoda detekcije raka jajnika i jajovoda
- rak jajnika se najčešće dijagnosticira u uznapredovalom, kasnom stadiju
- svjesnost simptoma kao što su povećanje opsega trbuha, prisutna nadutost, brza zasićenost hranom, bolovi u zdjelici i trbuhu, smetnje kod mokrenja mogu biti prvi znakovi povezani s pojavom raznih bolesti, ali i raka jajnika
- postavljanje dijagnoze u ranom stadiju znatno poboljšava mogućnost preživljenja
- personalizirani postupci o kojima se može samo individualno razgovarati nakon što se razmotre svi rizici i želje žene su: uporaba oralne hormonske kontracepcije u svrhu smanjenja pojavnost raka jajnika, preventivno odstranjenje jajovoda, preventivno odstranjenje jajnika i jajovoda u žena sa pozitivnim genskim mutacijama (BRCA 1 i BRCA 2), preventivno odstranjenje jajnika i jajovoda u žena u postmenopauzi smanjuje mogućnost nastanka raka jajnika i jajovoda
- kod žena sa simptomima koji mogu ukazivati na malignu bolest jajnika i jajovoda potrebno je hitno obaviti ginekološki pregled, transvaginalni ultrazvuk i odrediti tumorski biljeg CA 125
- kad je postavljena sumnja na postojanje maligne bolesti jajnika i/ili jajovoda potrebno je provesti kirurško liječenje i onkološko liječenje u bolnicama I kategorije, odnosno u velikim centrima sa dostupnim multidisciplinarnim timom
Zanima vas ova tema? Onda pročitajte i ovaj članak: Znanost konačno dala odgovor - jesu li pametniji psi ili mačke
POGLEDAJTE VIDEO Željko Bebek: #ZAJEDNO24SATA:
Pokretanje videa...