Djeca koja novac dobivaju za ispunjavanje zadataka i kućanskih obaveza kasnije ga znaju više cijeniti pa i uštedjeti nego oni koji dobivaju džeparac, pokazala je studija
Tko u djetinjstvu ima džeparac, u kasnijoj dobi puno teže štedi
Davanje džeparca djeci može biti "medvjeđa usluga", jer kasnije u životu ne znaju cijeniti vrijednost zarađenog novca, pokazala je studija Sveučilišta Sheffield na 3200 djece u dobi od 11. do 15. godina. Istraživači su otkrili da roditelji djeci te dobi u prosjeku daju od 70 do 100 kuna džeparca na tjedan, a svako povećanje džeparca može imati velik utjecaj na upravljanje financijama djeteta u budućnosti, piše Daily Mail.
Tako povećanje džeparca već od jedan posto smanjuje njegovu sposobnost uštede za 21 posto. Mnogo boljom opcijom pokazalo se davanje djeci zadataka za čije ispunjavanje dobivaju novac, zbog čega ona već u djetinjstvu shvaćaju da se novac mora zaraditi i samim time racionalno trošiti.
Prema tome, stav roditelja je ključan kod formiranja odnosa prema novcu kod djece, što na jedan način određuje i njihovu financijsku budućnost, zaključili su istraživači.