Pregledi otkrivaju rane promjene tkiva i prve stadije karcinoma, a liječnici ne mogu znati hoće li se ti karcinomi razviti ili će desetljećima mirovati bez ikakve štete
Tisuće žena nepotrebno prima terapiju protiv karcinoma dojke
Iako redoviti i rani pregledi dojke mogu ženama spasiti život, novo veliko nezavisno britansko istraživanje otkrilo je i da se veliki broj žena bespotrebno podvrgava metodama liječenja te tako ugrožava živote, piše Telegraph. NHS-ov program spasi oko 1300 života na godinu, procjenili su u istraživanju, no oko 4000 žena primi terapiju za karcinom u ranom stadiju koji se nikad ne bi raširio.
Liječnici se tu susreću s problemom jer ne mogu znati koji karcinom bi se brzo raširio, a koji bi ostao pritajen desetljećima, ne čineći nikakvu štetu pacijentici. Zbog toga ih moraju podvrgnuti tretmanima koji u većini slučajeva podrazumijevaju operaciju. Obično se radi o uklanjanju kvržica, no katkad je potrebna i kompletna mastektomija, odnosno uklanjanje dojke. Ostali tretmani podrazumijevaju radioterapiju, lijekove i kemoterapiju, a svi imaju vrlo neugodne nuspojave.
Stručnjaci se slažu da žene moraju znati sve prednosti i rizike pregleda te svakako biti upoznate sa svim dostupnim informacijama. Još 2009. stručnjaci Peter Gotzche i Karsten Jorgensen objavili su u "British Medical Journalu" da jedan od tri raka dojke identificirana mamografijom neće prouzročiti nikakve simptome u pacijentičinom životu. Dr. Jorgensen ističe da nije dobro zdrave žene pretvarati u pacijente oboljele od raka dojke te da NHS treba razmotriti sustav pregleda. Ipak, većina se slaže da je pravovremeni pregled dobar.
Od raka dojke u Hrvatskoj oboli 2300 žena na godinu, prema podacima Registra za rak Hrvatske. Od toga ih više od 800 na godinu umre. Rak dojke najčešći je uzrok smrti od raka žena u Hrvatskoj.