Isprobali smo pet različitih dezodoransa u spreju. Svi su fino mirisali, ali jeftiniji su kraće trajali i češće ostavljali mrlje. Iako na većini piše da traju 48 sati, mnogi su pri većem naporu izgubili miris
Testirali smo dezodoranse: Ovi su se pokazali najefektnijima
Kako bismo otkrili uvjetuje li cijena kvalitetu kod dezodoransa u spreju napravili smo veliki test. Isprobali smo pet različitih dezodoransa, različitih cijena. Testirali smo My Body, Fa, Bionsen, Neutro Roberts i Borotalco sprej.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Najjeftiniji dezodorans My Body stoji svega 11,90 kuna. Iako na ambalaži piše da djeluje po 48 sati, nakon većeg napora gubi miris i mora ga se ponovno nanositi. Sadrži aluminijeve soli, parfimiran je, ali sastojci mirisa nisu navedeni. Ostavlja i mrlje na odjeći. Tragove na majici ostavio je i sprej Fa.
- Ljudi su često u zabludi da postoji proizvod koji će spriječiti mrlje, no one su rezultat masti i soli koje se nalaze u znoju, ali i sastojaka u samom spreju - objasnio nam je kemičar Ivan Nemet.
Fa deo sprej stoji 19,90 kuna, ugodnog je mirisa i na koži je ostao nešto više od pet sati. Bionsen dezodorans po cijeni od 25,90 kuna u sastavu nema aluminijske soli. Kako je naveo Nemet, taj sprej sadrži cinkovu, bakrovu i manganovu sol koje reguliraju znojenje, vlažnost i brojnost bakterija. Nakon nanošenja ne ostavlja mokre mrlje, na koži ostaje oko 10 sati i fino miriše.
Neutro Roberts sprej po 27,90 kuna kožu ostavlja mokrom neko vrijeme nakon nanošenja. Sadrži prirodnu smjesu mirisnih sastojaka. Najskuplji sprej je Borotalco za 34,90 kuna, a ujedno je i najdugotrajniji. U sebi ima talk, sastojak pudera i glicerol koji vlaži.
U kozmetici se koristi 25 spojeva aluminija
Stručnjaci s jedne strane upozoravaju da začepljenje pora i sprečavanje znojenja nije zdravo te povezuju sastojke dezodoransa s pojavom raka i Alzheimerove bolesti. Drugi to negiraju. Znanstveni odbor za zaštitu potrošača u svojem izvještaju iz 2014. ne negira neurotoksično djelovanje aluminija iz deo sprejeva, ali smatra da ne postoji dovoljno dokaza o štetnosti. Aluminij, čiji se spojevi koriste u kozmetici, nije prirodno prisutan u ljudskom tkivu.
Pročitajte i: Što nam rade kupovni dezići i zašto su bolji prirodni?