U nerazvijenim zemljama ne postoji kultura redovitih ginekoloških testova, a PAPA test je preskup, zbog čega testiranje s octom može smanjiti smrtnost za 31 posto
Test stanica vrata maternice octom spasio bi tisuće života
U siromašnim državama diljem svijeta jeftini test premazivanja stanica grlića maternice octom moglo bi smanjiti broj umrlih žena od te bolesti za trećinu, pokazalo je istraživanje Tata bolnice u Indiji na 150 tisuća žena. U zemljama u razvoju rak maternice je vodeći uzročnik smrtnosti među ženama, a stručnjaci smatraju kako su rezultati studije zapanjujući, piše Daily Mail.
- Naizgled banalan test octom, koji je svugdje dostupan i jeftin, svake godine može spasiti desetke tisuća žena - rekao je dr. Ted Trimble iz američkog Instituta za rak koje je sponzoriralo istraživanje.
Papa brisevi i testiranja na prisutnost HPV virusa u razvijenim su zemljama najbolji način prevencije malignog raka maternice, no zdravstveni sustavi u siromašnim zemljama ne mogu financirati takve redovite preglede. Prednost pregleda stanica octom je u tome što su troškovi beznačajni, a lokalni djelatnici se mogu obučiti za testiranje u roku od dva tjedna i bez skupocjene laboratorijske opreme.
S malim se kistićem razrijeđeni ocat razmaže po unutrašnjosti cerviksa, a abnormalne ili pretkancerogene stanice tada nakratko promjene boju, objasnili su liječnici.
U Indiji nije rijetkost da žene koje su više puta rodile nikad nisu bile na ginekološkom pregledu, a u toj se zemlji svake godine dijagnosticira preko 140.000 novooboljelih. Problem je u tome što se rak najčešće uočava prekasno, pa su mogućnosti izlječenja vrlo male.
Još veći napredak u prevenciji raka grlića maternice očekuje se pilot-projektom cijepljenja protiv virusa HPV-a u Aziji i Africi. Taj će projekt obuhvatiti 30 milijuna djevojaka u više od 40 zemalja koje će biti cijepljene do 2020.