Obavijesti

Lifestyle

Komentari 1

Televizijski se sadržaj gleda dozirano i kvalitetno

Televizijski se sadržaj gleda dozirano i kvalitetno
1

Nekontrolirano i neograničeno praćenje TV sadržaja može se razviti u ovisnost od koje se ljudi u odrasloj dobi jako teško "izliječe" i odviknu

Hrvati u prosjeku pred televizijskim ekranom provedu oko 260 minuta na dan, a u susjednoj se Sloveniji na tu aktivnost u danu potroši oko 170 minuta, pokazuju statistike agencije za istraživanje gledanosti televizije AGB Nielsen Media Research za 2007. godinu. Za daljnju usporedbu - Talijani pred malim ekranima svakoga dana sjede otprilike 210, Mađari 260, a stanovnici Cipra oko 160 minuta, stoji u istome izvoru.
- Ako ne preuzme ekstremne razmjere, gledanje televizije nije društveno štetno. No mnogo vremena provedena pred TV ekranom uvelike šteti psihofizičkomu zdravlju i društvenu životu pojedinca. Neprekidno pak i neograničeno gledanje televizije smatra se ovisnošću - kaže psihijatrica dr. sc. Elizabeta Radonić. Iz “ovisničke” se faze moguće izvući jedino čvrstom odlukom i ustrajnošću u nakani da se loša navika zamijeni jednom ili, najbolje, s više dobrih, objašnjava. Odnosno, važno je usvojiti zdrave oblike ponašanja (sport, drugi hobi, obavljanje određenih zadataka i sl.), koji će potom prijeći u naviku. Na taj se način “loša” i nezdrava ovisnost uspješno zamjenjuje drugom, u ovakvome slučaju, “dobrom” i zdravom ovisnošću (ili s više njih).
- Najvažnija je stoga prevencija, tj. selektivno gledanje (kvalitetnih) televizijskih sadržaja, s čime je nužno započeti u ranome djetinjstvu - zaključuje dr. sc. Radonić.


PRAVILA UZ KOJE SE TV GLEDA MANJE, ALI KVALITETNIJE

1. Napravite tjedni plan gledanja TV-a. Odaberite sadržaje koji vas zanimaju. Nakon njih ugasite TV
2. Uvedite pravila. Primjerice, morate pročitati 30 stranica knjige ili se prošetati prije paljenja TV-a
3. Bez obzira je li u pitanju prvi snijeg ili sunčano vrijeme, za lijepog vremena nema TV-a.
4. Objedujte bez upaljene televizije! Važno ju je izostaviti iz spavaće sobe, ali i dok jedete
5. Othrvajte se za tijelo i psihu lošoj navici gledanja filmova koje ste već mnogo puta odgledali
6. Osmislite popis jednosatnih dnevnih aktivnosti. Čišćenje ormara, organiziranje recepata...
7. Posvetite vrijeme obitelji i prijateljima. Igrajte društvene igre, idite na izlete, u prirodu...
8. Ne uključujte TV i ne mijenjajte programe iz dosade (u potrazi za nečim zanimljivim)

Stalno gledanje TV-a je ovisnost
Mehanizmi stvaranja bilo koje ovisnosti su isti, ističe dr. sc. Elizabeta Radonić s Hrvatskoga instituta za istraživanje mozga. Tako se kod razvoja “loših” ovisnosti (o cigaretama, alkoholu, kockanju, televiziji), ali i onih “dobrih” (o sportu, uspjehu u poslu), u mozgu stimulira isti prijenosnik - dopamin. Stoga se nekontrolirano uživanje u gledanju televizije doista karakterizira ovisnošću, naglašava.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 1