Roman je svojevrsna psiho-drama o procesu odvajanja od drugih, od naslijeđa i predaka, odgoja i društvenih normi koje sputavaju kreativne pojedince, rekli su kritičari o trećem romanu Ive Gjurkin
'Svijet u zrnu pijeska' raskošan je roman, ali i poetična bajka
Svijet u zrnu pijeska raskošan je roman o mladoj ženi Nori koja krajem 19. stoljeća odlazi iz doma i stiže u grad odvojen od ostatka svijeta. Stanovnici grada su rukotvorci, a svatko od njih bavi se onim što voli. U naizgled idealnom okružju Nora pokušava naći svoj put, a pritom se lomi između dvaju svjetonazora u kojima se reflektiraju temeljna razmišljanja Istoka i Zapada: je li ispravan put objektivizam ili subjektivizam? Treba li se povoditi razumom ili emocijama? Slijedeći naputak rukotvoraca da se bavi onim čime se želi baviti, kao što to čine i oni, Nora odlučuje biti pripovjedačica. Iz njene odluke proizlazi jedno od glavnih pitanja kojima se roman bavi: koliko priče koje pričamo utječu na naš život i život drugih? Kako nas priče koje slušamo odrastajući oblikuju i kakvi postajemo slušajući što bismo trebali, a što ne?
Ovim riječima izdavačka bilješka opisuje knjigu spisateljice koja je rođena u Zagrebu 1976., a živi u Samoboru. Diplomirala je indologiju i hungarologiju na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Prvi roman, "Līlā", objavila je 2019. u Durieuxu, a drugi, "Pjesma o vjernosti", 2021. kod istog nakladnika. Kraće autorske tekstove objavila je u časopisima Scopus (Teorije vremena u filozofiji i znanosti), Književna smotra (Značaj mita o Naṭarāđi u Ćidambaramāhātmyi) i Fantom slobode (poezija u prozi, eseji). S engleskog na hrvatski prevodila je članke i književne tekstove za časopis Libra libera.
Kritičari su bilježili da oba njezina prethodna djela, roman "Pjesma o vjernosti" i "Līla", osvajaju "preciznim i jasnim pripovijedanjem isprepletenim s indijskom simbolikom". "Pjesma o vjernosti" bila je knjiga o preljubu u ljubavnoj vezi. Propitkuje zašto ga činimo, može li biti opravdan i zašto, što nam donosi, a što oduzima. Izraz Ive Gjurkin je suzdržan, ali otvara čitav svijet osjećaja i njihovih nijansi. Bez tumačenja i objašnjavanja, autorica je, stoji u uredničkoj bilješci, kroz dijaloge gradila uvjerljive, plastične likove. Njen drugi poetični i filozofski roman kreće od konkretnoga da bi se rastakanjem završio u apstrakciji: esejom o tamilskoj ljubavnoj poeziji.
I treću knjigu, "Svijet u zrnu pijeska", kritičari nazivaju poetičnom, štoviše "poetičnom bajkom".
"Slično poput njezina pretposljednjeg romana 'Līlā' (2019.), u kojem je pisala o sazrijevanju i stjecanju identiteta uz decentnu pomoć indijske filozofije", primijetili su čitatelji. No treći roman se može prepoznati i kao "psiho-drama o procesu odvajanja od drugih, od naslijeđa i predaka, odgoja i društvenih normi koje sputavaju kreativne pojedince, o nepristajanju na manje nego što zaslužujemo".
Nagradu Fric su utemeljila 24sata i tjednik Express, a dodijelit će se sedmi put pod pokroviteljstvom Barcaffea. Za nagradu su konkurirale knjige fikcijske proze napisane na hrvatskom, bosanskom, srpskom ili crnogorskom jeziku, ali premijerno objavljene u Hrvatskoj od 1. srpnja 2022. do 30. lipnja 2023. godine. Jedan autor/ica osvojit će nagradu koja donosi mobilnu skulpturu i 10.000 €. Zadnjeg dana književne manifestacije Sa(n)jam knjige u Puli javnosti će biti predočeni rezultati glasanja za uži izbor, a potom će se odabrati pobjednica ili pobjednik. Do sada su dobitnici nagrade Fric bili, redom: za sezonu 2016./2017. Damir Karakaš za roman "Sjećanje šume", 2017./2018. Jurica Pavičić za roman "Crvena voda", 2018./2019. Darko Cvijetić za roman "Schindlerov lift", 2019./2020. Marko Gregur za roman "Vošicki", 2020./2021. Damir Uzunović za roman "Ja sam" i 2021./2022. Miljenko Jergović za zbirku priča "Trojica za Kartal".
24sata i tjednik Express predstavljaju knjige koje su ušle u širi izbor nagrade Fric!