Kad god postoji sumnja na nisku razinu šećera u krvi, pa i u slučaju da se istu ne može dokazati jer nemamo mogućnosti mjerenja, treba dati šećer u bilo kojem obliku, kaže prof. dr. sc. Miroslav Dumić
Svi govore o povišenom šećeru u krvi, ali što kada je prenizak?
- Kao reakcija na pad koncentracije šećera u krvi iz nadbubrežnih žlijezda pojačano se luči adrenalin koji potiče oslobađanje glukoze pohranjene u organizmu, prvenstveno u jetri, no istovremeno uzrokuje tremor (drhtanje), pojačano znojenje, bljedilo i tahikardiju (ubrzan rad srca) - objasnio nam je prof. dr. sc. Miroslav Dumić, pedijatar, dječji endokrinolog i dijabetolog iz Poliklinike MD u Zagrebu.
POGLEDAJTE VIDEO i dijabetesu:
Pokretanje videa...
Spomenuo je i ostale simptome preniske razine šećera u krvi - hipoglikemije.
- Mozak je posebno osjetljiv na nedostatnu opskrbu glukoze, pa će izraženija i dugotrajnija hipoglikemija rezultirati glavoboljom, vrtoglavicom, smetenošću, poremećajima vida, nemogućnošću koncentracije, gubitkom svijesti, napadima nalik epileptičkim, gubitkom svijesti i u najtežim situacijama komom. Teška i opetovane hipoglikemije mogu dovesti do oštećenja mozga posebno u novorođenčadi i dojenčadi no valja znati da su oni s druge strane prilagođeni tako da obično bez većih posljedica podnose koncentracije glukoze i između 2.5 i 3 mmol/l - pojasnio nam je dr. Dumić.
Dodao je da je koncentracija glukoze u krvi normalna kada se kreće u rasponu od 4.5-6.5 mmol/l. O hipoglikemiji se, kaže, govori ako je izmjerena koncentracija glukoze (šećera) ispod 3.5-4 mmol/l.
Uzroci hipoglikemije
- S hipoglikemijama se najčešće srećemo u dijabetičara i uzrokovane su uzimanjem prevelikih količina lijekova koji snižavaju koncentraciju glukoze u krvi: inzulina i/ili peroralnih antidijabetika u odnosu na premalu količinu hrane (prvenstveno ugljikohidrata) koju su uzeli - rekao nam je ovaj stručnjak i dodao da pojedinci ponekad svjesno uzimaju velike količine inzulina za koje znaju da ugrožavaju život - u pokušajima suicida.
Hipoglikemija se zna javiti i nakon unosa velikih količina alkohola bez unosa hrane u organizam.
- U tom slučaju na razgradnju alkohola u jetri potroše se velike količine enzima inače potrebnog za razgradnju glikogena pohranjenog u jetri koji služi kao rezerva glukoze u slučaju razvoja hipoglikemije) - objašnjava dr. Dumić.
Preniska razina glukoze u krvi javlja se i kod dužih perioda gladovanja te u slučajevima nemogućnosti razgradnje šećera fruktoze i galaktoze i u bolesnika s tumorima gušterače koji luče inzulin.
- Gladovanje će uzrokovat jaču hipoglikemiju u osoba koje imaju bolest hipofize ili nadbubrežnih žlijezda, pa se ne mogu lučiti hormoni koji podižu koncentraciju glukoze u krvi (adrenalin,kortizol,hormon rasta) ili im nedostaju neki od enzima potrebnih za razgradnju ugljikohidrata u jetri - pojašnjava.
- Nemogućnost razgradnje šećera fruktoze i galaktoze je nasljedni poremećaji zbog manjka enzima koji dovode do nakupljanja fruktoze i galaktoze te nemogućnosti otpuštanja glukoze iz jetre. Očituju se već u novorođenačkoj dobi - kaže.
- Tumori gušterače, koji prekomjerno luče inzulin, mogu se javiti već u najranijoj životnoj dobi. Najčešće uzrokuju nagli pad glukoze u krvi što može pacijenta životno ugroziti - dodao je.
Kako se postavlja dijagnoza?
Dr. Dumić kaže kako se dijagnoza hipoglikemije postavlja na osnovu karakterističnih kliničkih simptoma, izmjerenih niskih koncentracija glukoze u krvi i nestanka simptoma nakon uzimanja šećera ili zašećerenih napitaka.
- Daleko najčešće s hipoglikemijama kao akutnom komplikacijom liječenja koja im može i ugroziti život, susrećemo se među dijabetičarima: uzrok su prevelika doza inzulina ili tableta koje smanjuju razinu šećera u krvi uz premale obroke i/ili prejaku tjelesnu aktivnost, što ukazuje na potrebu korekcije terapije. Ukoliko uzrok hipoglikemije nije jasan treba učiniti dopunske pretrage, a po potrebi osobu treba poslati u bolnicu na dalju obradu - objasnio je.
Kako se hipoglikemija liječi?
- Kad god postoji sumnja na nisku razinu šećera u krvi, pa i u slučaju da se istu ne može dokazati jer nemamo mogućnosti mjerenja, treba postupiti kao da se radi o hipoglikemiji i dati šećer u bilo kojem obliku: kockice šećera, slatki napitci jer to ne može izazvati nikakvu štetu. Treba izbjegavati davanje tvrdih bombona zbog opasnosti ugušenja, posebno u osoba koje nisu pri punoj svijesti - rekao nam je dr. Dumić.
Ukoliko se radi o teškoj i dugotrajnoj hipoglikemiji kod koje pacijent ne može ništa uzeti na usta, tada mu se glukoza mora što hitnije dati intravenski.
- Obzirom da u njih postoji stalna mogućnost pojave hipoglikemije, dijabetičari bi uvijek sa sobom trebali imati tablete šećera (dekstroze), a potrebi i injekciju glukagona, hormona koja se daje intramuskularno i potiče lučenje glukoze iz rezervi u jetri. Ako se dokaže kako je uzrok hipoglikemije tumor gušterače koji luči inzulin, isti treba kirurški odstranit - pojasnio je ovaj profesor.
POGLEDAJTE VIDEO SERIJAL 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM:
Pokretanje videa...