Danas ih imamo u svim bojama, biramo one sa šljokicama, glitterom ili metalik efektima, no lak je nekada bio pojam viša klase, neko vrijeme smatrali su ga nepristojnim, a bio je tu i umjetni nokat za - grickanje
Sveprisutni lak za nokte formula je nastala kao nusprodukt laka za automobile
Umjetnost oslikavanja noktiju seže još u 3000 godina pr.n.e., u vrijeme dinastije Ming, kad su aristokratske žene drevne Kine natapale nokte u formuli od bjelanjka, pčelinjeg voska, želatine i arapske gume, dodajući boje za povrće, orhideje i ruže kako bi istovremeno obojile nokte.
Moderan lak nastao je kao nusproizvod automobilskih boja, a prvi je lak za nokte, inspiriran upravo auto industrijom, u bezbojnoj varijanti predstavljen davne 1916. godine. Prvi lak u boji, i to u krem varijanti, predstavio je Revlon 1932. godine.
POGLEDAJTE VIDEO: Prava Barbie cura
Pokretanje videa...
Francuska manikura i dalje je jedan od najpopularnijih stilova na noktima, a kreirana je u Parizu, tijekom 18. stoljeća, no hit je postala i tijekom 1920-ih i 1930-ih.
U pedesetima je crveni lak za nokte bio gotovo neprihvatljiv, naročito u crkvama i tradicionalnim sredinama.
Boja laka koju biramo nije slučajna, jer psiholozi tvrde da je ona obično odraz našeg trenutnog mentalnog stanja i misli koje podsvjesno pohranjujemo u sjećanja, objavio je South Florida Reporter.
Lak za nokte korišten je za određivanje ranga klase i identiteta u Starom Egiptu. Neutralne i svijetle boje nosili su ljudi niže klase, dok su žene visoke klase nokte bojale u crveno.
Kleopatra je nosila boju nokta od biljke kane, bila je to crvena nijansa s podtonom zlata.
Također, u Egiptu je crna boja noktiju simbolizirala višu klasu, a zelena boja noktiju bila je namijenjena manje važnim osobama.
Akrilni nokti predstavljeni su 1978. godine, a izumio ih je stomatolog Fred Slack. Dekadama ranije, 1934. godine stomatolog Maxwell Lappe osmislio je proizvod nazvan Nu Nails, odnosno umjetni nokat namijenjen grickanju, umjesto pravih noktiju.
Najskuplji lak za nokte na svijetu košta 250.000 dolara, a sadrži 267 karata pravih crnih dijamanata, ime mu je Gold Rush couture i potpisuje ga američki brend Azature.