Listovi su joj odlični pečeni, od sjemenki se radi brašno za tjesteninu i kruh, a agavin je sirup zdravo sladilo koje će vam obogatiti sva vaša omiljena jela
Sve slasti agave: Mesnati su listovi puni slasti i zdravlja...
Dekorativni mesnati listovi koji se šire iz korijena i dosežu impresivne razmjere, postali su zaštitni znak mnogih primorskih veduta. Ali agave su mnogo više od ukrasa, one su izvor nektara koji može biti osnova vašeg novog zdravijeg načina života. Agavin sirup, koji odnedavno možete naći na policama kvartovskih prodavaonica, bit će dostojna zamjena za druga sladila jer ga krasi nizak glikemijski indeks i ne utječe na razinu šećera u krvi.
Uz agavin sirup vaše će slastice, ali i sva druga jela koja traže neki slatki dodatak, biti zdravija, a nimalo nećete izgubiti na okusu, dapače, dobit ćete i na tome. Uz to ćete unijeti u organizam tvari koje pomažu protiv crijevnih bakterija i pospješuju zacjeljivanje rana. U svestranost ove nama isključivo ukrasne biljke najupućeniji su Meksikanci, koji tu njima autohtonu biljku tradicionalno koriste za dobivanje tekile, a od nekih drugih vrsta te biljke dobivaju se vlakna od kojih izrađuju grublja platna i užad.
U postojbini te biljke, koja je u naše krajeve došla na brodovima poslije otkrića Amerike, dobro su znali da je iskoristiva od korijena do vrha listova. Korijen je diuretik, a listovi, osim što su ih opskrbljivali sirovinom za dobivanje tekile, služili su za hranu. Agavini su listovi bogati saharinom pa su pečeni vrlo ukusni za jelo. Na mjestu odrezana izdanka s cvijetom, ali prije cvjetanja, skuplja se tekućina koju su nazivali medenom vodom i bila je osnova za pripremanje niza pića. Ni sjemenke se ne bacaju nego postaju osnova za agavino brašno od kojeg se pripremaju tjestenine za juhe i priloge, a ako ga pomiješate s nekim drugim vrstama brašna postaje odlična sirovina za zdrav i ukusan kruh.
Zelena salata u košaricama od parmezana
Sastojci: 240 g parmezana, 200 g zelene salate, 2 rajčice, 1 - 2 mrkve, 4 jušne žlice bijelog balzamičnog octa,4 jušne žlice maslinova ulja, morska sol, papar, 2 čajne žlice zaslađivača od soka agave, 2 jušne žlice suncokretovih sjemenki, nekoliko vlati svježeg začinskog bilja, (npr. bosiljka, korijandra, peršina, vlasca), 500 g svježeg sira (20 % mliječne masti)
Priprema:
Sitno naribati parmezan pa otprilike 60 g posuti po maloj tavi (promjera oko 20 cm) da u tankom sloju prekrije dno i peći na srednje jakoj temperaturi oko 4 - 5 minuta dok obje strane ne poprime zlatnosmeđu boju. Potom lopaticom odvojiti od dna tave i brzo položiti na zdjelicu okrenutu naopako. Pustiti da se dobro ohladi. Oprati i sitnije narezati zelenu salatu da se može lakše jesti. Rajčicu narezati na osmine, oguliti mrkvu i narezati nožem na tanke trakice pa sve pomiješati sa salatom.
Pri pripremi preljeva za salatu, pjenjačom umutiti ocat i ulje pa začiniti solju, paprom i zaslađivačem od soka agave. U tavi prepržiti suncokretove sjemenke bez dodavanja masti. Sitno nasjeckati začinsko bilje. U zdjeli pomiješati svjež sir, začinsko bilje te začiniti paprom i solju. Salatu dodati u košarice od parmezana, potom posuti suncokretovim sjemenkama i pokapati preljevom za salatu. Poslužite uz svjež sir sa začinskim biljem.
Riža na mlijeku s kokosom
Sastojci: 300 ml mlijeka od kokosa, 200 ml mlijeka, 100 g rižinih pahuljica, 2 jušne žlice zaslađivača od soka agave, 1 komad svježeg đumbira (oko 4 cm), 2 jušne žlice neprerađenog šećera, 2 jušne žlice mrvica kokosa, 4 jušne žlice koncentrata jabuke s mangom
Priprema: Kuhati kokosovo mlijeko i mlijeko u istoj posudi. Miješajući dodavati rižine pahuljice i pustiti da se kuha pet minuta. Isključiti pećnicu pa pustiti da riža dodatno nabubri još 10 minuta. Zasladiti sokom od agave. Oguliti đumbir i narezati na kockice za pripremu krokanta od đumbira i kokosa. Karamelizirati šećer u tavi, pomiješati mrvice kokosa i đumbir, a potom pustiti da se ohladi. Rižu na mlijeku poslužiti s voćnim koncentratom i krokantom.
Preuzeto iz tjednika SuperMile - svake subote ekskluzivno uz 24sata!