Položaj fetusa sprječava bol u leđima zato što prati prirodnu zakrivljenost kralježnice i olakšava disanje dok spavanje na leđima štiti od boli u kralježnici
Sve prednosti i mane spavanja na trbuhu, leđima i na boku
Dobar san jača imunološki sustav, daje energiju i povećava koncentraciju, a u tome veliku ulogu ima i položaj spavanja. Tako spavanje na boku najbolje štiti kralježnicu, a san na trbuhu smanjuje pritisak na diskove, piše Fitsugar.com.
Spavanje na leđima: Odlično za kralježnicu, loše za hrkače
Spavanje na leđima štiti od boli u kralježnici i vratu. Najbolji je izbor za zdravlje unutarnjih organa, a pomaže i kod mršavljenja. Da bi kralježnica bila u pravilnom položaju najbolje je ispod koljena staviti jastuk kao potporanj. Međutim, ovaj položaj ne preporučuje se ljudima koji hrču zato što će samo pogoršati njihovo stanje. Jezik pada u donji dio grla i zatvara dišne puteve zbog čega je hrkanje još intenzivnije.
Spavanje na boku: Odlično za disanje, loše za lice
Fetalni položaj ili spavanje na boku sprečava pojavu bolova u leđima zato što prati prirodnu zakrivljenost kralježnice. Najvažnije je da je glava u istoj ravnini kao i tijelo, odnosno na jastuku, jer biste u suprotnom mogli iskriviti vrat i pokvariti držanje.
Također, ovaj položaj olakšava disanje i napinjanje trbuha te ublažava žgaravicu. Najbolji je izbor za sve one koji hrču, no mana mu je ta što uzrokuje bore. Koža je stalno naslonjena na jastuk što uzrokuje gužvanje i pucanje.
Spavanje na trbuhu: Dobro za bol u donjem dijelu leđa, loše za kralježnicu
Povremeno spavanje na trbuhu ublažava bolove u donjem dijelu kralježnice jer smanjuje pritisak na diskove kralježnice. U tom slučaju može vam pomoći.
No stručnjaci ističu da je ovaj položaj najriskantniji za leđa. Spavanje na trbuhu ravna prirodno zakrivljeni donji dio leđa, a glava je cijelo vrijeme u istom položaju što nepovoljno utječe na vratnu kralježnicu. Zato se stvara pritisak na živce, zbog čega su nakon buđenja mogući trnci i gubitak osjećaja u rukama i nogama.