U posljednjih 30 godina broj oboljelih od ove zloćudne bolesti se udvostručio. Pretilost podiže rizik od nastanka raka za 30 posto, a pijenje alkohola za 20 posto
Svaka osma žena dobiva rak dojke zbog svog životnog stila
Za porast broja oboljelih od raka dojke stručnjaci krive moderan stil života koji uključuje pretilost, previše alkohola i odgađanje majčinstva. Broj oboljelih žena u proteklih se 30 godina udvostručio, a prema statističkim podacima svaka osma žena će u životu razviti neki od oblika te bolesti. Godišnje u Hrvatskoj od raka dojke oboli oko 2300 žena. Rak dojke je i najčešći uzrok smrti od raka žena u Hrvatskoj, a godišnje umre preko 800 žena.
Liječnici podatke smatraju alarmantnim upozorenjem ženama te sugeriraju da promijene svoj životni stil na bolje kako bi izbjegle tu zloćudnu bolest. Znanstvenici vjeruju da neke oblike raka dojke uzrokuje ženski hormon estrogen, koji se povezuje s viškom kilograma, nezdravim životnim navikama ali i sve kraćim vremenom dojenja žena, koje pruža svojevrsnu zaštitu dojki. No i hormonske pilule, koje najvećim dijelom uzimaju žene s tegobama u menopauzi, također sa smatraju rizičnim faktorom opake bolesti.
Najopasniji faktori
Masne stanice u tijelu proizvode estrogen pa pretile žene mogu imati dvostruke veće razine estrogena od normalne. Visoke razine estrogena u tijelu mogu povećati rizik od nastanka raka dojke za 30 posto. Prijašnje studije su pokazale da pijenje samo jedne čaše vina dnevno povećava opasnost od razvoja bolesti za 20 posto. Rizik se dodatno povećava ako žena nije rodila te dojila, čime je tijelo duži period vremena bilo izloženo djelovanju estrogena.
Uvođenje zdravih navika
Studija provedena 2009. otkrila je da se preko 40 posto slučajeva raka dojki može spriječiti promjenom stila života i uvođenjem zdravih navika kao što su vježbanje i ograničavanje unosa alkohola. Prehrana koja obiluje vlaknima te manjim unosom soli također će doprinijeti zdravijem načinu života koji štiti tijelo od raka.