Znanstvenici koji su ostavili soj bakterija s vanjske strane Međunarodne svemirske stanice, utvrdili su da su bakterije preživjele čak tri godine i to u otvorenom svemiru
'Super bakterije' preživjele tri godine izvan svemirske stanice
Visoko iznad Zemlje odvio se eksperiment koji je zapanjio znanstvenike i mikrobiologe. U tom eksperimentu, koji je vodio tim japanskih istraživača, sudjelovala je bakterija Deinococcus radiodurans, poznata i kao Conan the Bacterium zbog svoje krajnje tvrdoće. Stručnjaci kažu da bi studija mogla pomoći oblikovati naše razumijevanje postoji li život na drugim planetima.
POGLEDAJTE VIDEO: Teorije zavjera o slijetanju na mjesec
Pokretanje videa...
- Ovo je japanski eksperiment misije Tanpopo, a uzorak je bio pričvršćen na vanjsku stranu Međunarodne svemirske postaje, odnosno soj bakterija bio je izložen vakuumu svemira, i zapanjujuće je kako su ove bakterije preživjele - tvrdi profesor Lewis Dartnell sa Sveučilišta Westminster. Deinococcus radiodurans vrlo je otporan na zračenje i može se naći u surovim pustinjskim okolišima na Zemlji, ali preživjeti tri godine u otvorenom svemiru zaista je iznenađenje.
- Ono što je eksperiment utvrdio jest da su stanice u središtu kolonija preživjele te uvjete, dok su stanice izvana umrle. Dakle, Deinococcus se u središtu ovih kolonija zaklonio i zaštitio, dok su njihove vanjske stanice njihove (braće i sestre) poginule - dodaje. Eksperiment se odvijao izvan japanskog laboratorija Kibo, istraživačkog modula pričvršćenog na svemirsku stanicu.
- To ne znači da je život na Zemlji isporučen iz svemira. No svi ovi eksperimenti doista pokazuju da to nije nemoguće. Ti takozvani ekstremofili mogli bi nam pomoći oblikovati naše razumijevanje postoji li život na drugim planetima - zaključuje Dartnell, piše BBC.