S godinama imamo niže razine jetrenih enzima alkohol-dehidrogenaze i aldehid dehidrogenaze koji su potrebni da bi razgradili alkohol i njegove ostatke
SVE SLABIJA TOLERANCIJA
Što ste stariji to vam je gori mamurluk? Ovo je razlog zašto
Ako ste jedni od onih koji sve češće ustanovljavaju da više ne mogu podnositi izlaske kao prije - sada ćete znati i zašto je to tako. Nekada ste mogli izaći i tulumariti do jutra pijući, a drugi dan se oporaviti najkasnije do dva poslijepodne.
POGLEDAJTE VIDEO: Posljedice pijenja alkohola
Pokretanje videa...
No kako starite, oporavak je sve duži i nesnosniji. Ponekad traje danima. Ovo su biološke činjenice. I iako ne postoji univerzalni lijek protiv mamurluka, postoji zdrav razum - a to je da budete blagi prema sebi. Jer biologija neće.
- S godinama imamo niže razine jetrenih enzima alkohol-dehidrogenaze i aldehid dehidrogenaze koji su potrebni da bi razgradili alkohol i njegove ostatke. Kao rezultat toga, acetaldehid, jedan od ostataka alkohola zbog kojeg se osjećate grozno, ostaje duže u vašem organizmu, otkriva portal Science of Us.
- S godinama ćete se sve teže oporavljati od svega, kažu znanstvenici, jer naš imunološki sustav postepeno slabi. Vaše tijelo i dalje se zna samo zaliječiti i zaštititi, ali ne više tako brzo kao u mladosti.
- Osim toga, s godinama dođu i mnoge obaveze, pa više ne možete ležati cijeli dan i oporavljati se kao nekad. Zbog toga osjećate svoj mamurluk još gore.
- Također, kako starimo, skupljamo i sve više tjelesne masti. Mast ne apsorbira alkohol i oni koji je imaju više teže podnose posljedice pijenja. Žene u pravilu imaju više masti od muškaraca i to je jedan od razloga zašto ne mogu popiti kao oni, zašto se brže opiju i teže podnose mamurluk.
- Ako bolujete od kronične bolesti, to znači da lijekovi koje pijete mogu ometati razgradnju alkohola pa postoji mogućnost da će on duže ostati u vašem tijelu.
Odaberi temu koju želiš pratiti
Primaj sve nove vijesti o temi i budi u tijeku