Inženjer Shigeo Shingo iz tvornice Toyota šezdesetih godina prošlog stoljeća osmislio je tehniku 'ispravljanje pogrešaka' (poka-yoke), s ciljem da se spriječi šteta, a ista se može primijeniti u svakodnevnom životu
Stavite ključeve na dokumente i ostali trikovi protiv zaborava
Ma koliko se trudili savršeno obaviti svakodnevne zadatke, svi mi ponekad se sami sebi čudimo zbog pogrešaka koje bi napravio samo teški idiot. Koliko god pazili, ponekad se jednostavno dogodi da zaboravimo na neku obavezu, čak i ako je riječ o stvarima koje odrađujemo svakodnevno. Na primjer, vozač taksija može krenuti na krivu adresu, uvjeren da ide pravim putem i slično.
To je jedan od razloga zbog kojeg vozači imaju GPS sustav, odnosno vezu sa centralom, a u medijima se, na primjer provodi višestruka kontrola pravopisa prije nego što stranica s tekstovima bude poslana na tiskanje. Ukratko, postoje neki 'osigurači' kojima se služimo da bismo umanjili štetu u slučaju greške.
Svjestan toga da su pogreške moguće, te da neke banalne mogu značajno utjecati na rezultate poslovanja, inženjer Shigeo Shingo iz automobilske tvornice Toyota još je 60-ih godina prošlog stoljeća osmislio tehniku nazvanu poka-yoke, ili u prijevodu 'ispravljanje pogrešaka', upravo s ciljem da se greške prepoznaju na vrijeme i prevenira šteta.
Tehnika je izvorno primijenjena među radnicima na traci upravo u tvornici Toyota, kako bi se osigurali da neke nenamjerne greške ne dovedu do ozbiljnih problema u proizvodnji.
Danas se ta tehnika primjenjuje na nizu velikih sustava. Na primjer, kod lansiranja projektila u svemir potrebno je da različiti ljudi pokrenu dvije tipke u isto vrijeme da bi projektil bio lansiran, čime se htjelo izbjeći mogućnost da jedan čovjek pogriješi i lansira ga prije vremena.
Sličan sustav sprečavanja štete možete primijetiti i u Microsoft Wordu, kad stisnete tipku za izlaz iz dokumenta, pa vas računalo prije nego što obavi tu radnju prvo pita želite li zatvoriti dokument. Tako možete zaustaviti proces prije nego što izgubite važne podatke, odnosno radnje koje ste obavili prije toga.
Postoji mnogo načina da poka-yoke tehniku primijenimo i u svakodnevnom životu. Ideja je da samo treba osvijestiti na vrijeme neke svoje najčešće pogreške i osmisliti kako da ih preduhitrimo, te tako otklonimo moguću štetu.
Evo nekoliko primjera iz svakodnevne prakse:
1. Stavite ključeve na pismo ili paket
Ako ujutro trebate poslati neku poštu ili paket i jako je važno da to ne zaboravite, preduhitrite grešku poka-yoke sustavom: Stavite ključeve od stana na pismo, ili na paket navečer, kako biste bili sigurni da ujutro nećete izjuriti iz stana bez toga što trebate poslati. Isto to možete učiniti i tako da ključeve stavite na papir s 'to-do' popisom stvari koje morate obaviti prije nego što krenete na posao, ili na dokumente koje morate ponijeti sa sobom.
2. Okrenite šampon naopako
Uletjeli ste na brzinu pod tuš, morate oprati kosu, no više niste sigurni jeste li ju već našamponirali medicinskim šamponom koji koristite dva puta tjedno? Riješit ćete to jednostavno: Kad istisnete odgovarajuću količinu šampona na dlan, okrenite zatvorenu bočicu naopako i tako ćete biti sigurni da ste taj korak u pranju kose obavili. Slično možete učiniti s bočicom lijekova, nakon što ih popijete, s tim da treba voditi računa da ih na večer opet okrenete tako da ujutro znate da ih morate popiti.
3. 'Spasite' poruke koje želite zadržati
Ako vam se dogodi da ponekad prebrzo obrišete e-mail poštu, odnosno da ste neke poruke htjeli zadržati, ali ih sustav briše, otvorite postavke Googleovog računa i namjestite ih tako da sustav svaki puta prije brisanja poruka prvo zatraži od vas da to potvrdite. Tako ćete dobiti vremena da razmislite prije nego što vam neka važna poruka bespovratno nestane.