Budući da se suhomesnati proizvodi teško i dugotrajno probavljaju, preporučuje ih se što manje jesti te zamijeniti voćem i povrćem
Sol i voće čuvaju vodu u tijelu, a alkohol je crpi
Kako bi se spriječio rizik od toplinske iscrpljenosti i grčeva koji vode do opasnog toplinskog udara, preporučuje se uopće ne izlaziti na sunce dok traju najveće vrućine. Važno je piti veće količine tekućine, ali ne zaslađenih sokova, već obične vode s malo limuna ili čajeva bez šećera. Tijekom vrućina liječnici savjetuju potpuno izbjegavanje alkohola, gaziranih te jako slatkih i hladnih napitaka jer će samo potaknuti izlučivanje vode. Iako je sol nezdrava, ljeti je ne treba izbaciti jer veliki dio odlazi iz organizma zbog jačeg znojenja. No ako je liječnik strogo zabranio unos soli, najprije se treba posavjetovati.
- Budući da se suhomesnati proizvodi teško i dugotrajno probavljaju, preporučuje ih se što manje jesti, zamijeniti voćem i povrćem koji će dodatno opskrbiti organizam vodom i pomoći u sprečavanju dehidracije - tvrdi Tanja Pekez-Pavliško. Izgubljenu sol i minerale koji se gube znojenjem mogu nadomjestiti napitci za sportaše.
>>Ako temperatura ne padne ispod 38 Celzijevih stupnjeva u roku od jednog sata, važno je što prije otići liječniku na pregled
>>Bolni toplinski grčevi nastaju zbog nedostatka soli u mišićima jer se pojačano izlučuju iz organizma znojenjem
>>Sezonska depresija ne mora napasti samo zimi, već se pojavljuje i početkom ljeta te traje do jeseni ili zime. Ljetnu depresiju karakteriziraju tuga, ravnodušnost i nedostatak želje za druženjem, svakodnevnim aktivnostima pa čak i životom. Oni koji pate od ovog poremećaja prolaze kroz velike promjene raspoloženja. Umjesto pretjeranog spavanja koji je karakterističan za zimsku depresiju, tijekom ljetne dolazi do nesanice, a umjesto želje za ugljikohidratima, slatkom i masnom hranom dolazi do smanjenja apetita. Bez obzira na doba godine, oni koji posumnjaju na depresiju moraju potražiti pomoć liječnika, savjetuju stručnjaci.