Obavijesti

Lifestyle

Komentari 0

Sobne biljke ipak nisu važne za pročišćavanje zraka u prostoriji

Sobne biljke ipak nisu važne za pročišćavanje zraka u prostoriji
1

Znanstvenici su pobili NASA-ine studije iz 1989. i dokazali da sobne biljke ne pročišćavaju zrak u zatvorenom prostoru brzinom i kvalitetom kojoj se to postiže ventilacijom i prozračivanjem

Kad je 1989. NASA provela Studiju čistog zraka, kako bi utvrdila mogu li neke sobne biljke pročišćavati zrak u zatvorenom prostoru, pokazalo se da su biljke sposobne apsorbirati štetne toksine u zraku, no novija istraživanja pokazuju da je ta njihova sposobnost u velikoj mjeri precijenjena.

U časopisu Science of Exposure Science and Environmental Epidemiology, istraživači su objavili otkriće da prirodna ventilacija u zatvorenom prostoru razrjeđuje koncentracije potencijalno štetnih zagađivača zraka mnogo brže nego što ih je biljka sposobna ‘izvući’.

POGLEDAJTE VIDEO:

Pokretanje videa...

01:20

- Najbolji način da osigurate zdrav dom jest pokušati smanjiti emisiju štetnih plinova u zatvorenom prostoru, dobro održavati i redovito koristiti ventilaciju, posebno dok kuhate, te koristiti filtere za pročišćavanje određenih krutih tvari koje se kao čestice mogu naći u zraku, kaže autor studije Michael Waring sa Sveučilišta Drexel za IFLScience.

Sobne biljke: Voda iz vodovoda nije idealna, kišnica je najbolja
Sobne biljke: Voda iz vodovoda nije idealna, kišnica je najbolja

Ističu kako je studija koju je provela NASA, kao i neke slične, bila manjkava zato što su eksperimenti provedeni u zapečaćenim komorama u laboratorijima, a koji ne oponašaju mnoge čimbenike koji utječu na naše okruženje. Ovo je prva studija koja objedinjuje rezultate vezane uz uklanjanje isparavajućih organskih spojeva u prostoru sa sobnim biljkama, kaže Waring.

On i njegov tim sustavno su pregledavali desetak studija, pretvarajući nalaze u uobičajeni podatak o brzini isporuke čistog zraka, što su koristili kao parametar za brzinu čišćenja zraka u zatvorenom prostoru. Koristeći tu metodu, utjecaj sposobnosti biljaka da uklanjaju štetne plinove usporedili su sa sposobnošću drugih vrsta ventilacije – prirodne i mehaničke – da postignu isti rezultat. 

Tri sobne biljke koje uspijevaju i onima kojima sve ostalo vene
Tri sobne biljke koje uspijevaju i onima kojima sve ostalo vene

- U jednom malom uredu morali biste imati negdje između 100 do 1000 biljaka da biste postigli isti utjecaj čišćenja zraka kao što ga postiže ventilacija u jednom satu, kaže Waring. Da bismo bolje razumjeli učinke onečišćenja, treba razmišljati u tri kategorije. 

Prvo su isparavajući organski spojevi, molekule plina koje se ispuštaju iz mnogih izvora, od sredstava za čišćenje, pa do samog građevinskog materijala. To je nešto što se uobičajeno nalazi u zraku. 

- Drugi su poluhlapljivi organski spojevi, poput pesticida, usporivača plamena ili plastifikatora. Oni su obično ‘ljepljivi’, odnosno drže se na površinama u zatvorenom prostoru i mogu trajati mjesecima, pa i godinama, kaže Waring.

Obična voda najčešće 'ubija' sobne biljke zbog klora i soli
Obična voda najčešće 'ubija' sobne biljke zbog klora i soli

I na kraju, tu su i čestice koje mogu biti krute ili tekuće, a mogu se naći u zraku. Ti zagađivači u zatvorenim prostorima povezani su s astmom, alergijskim reakcijama, iritacijom i drugim respiratornim bolestima, dodaje. 

No, nova otkrića, kaže, ne znače da kućne biljke treba izbaciti iz zatvorenih prostora. Iako se pokazalo da nisu posebno korisne za čišćenje zraka u nekim tipičnim uvjetima, kućne biljke ipak imaju brojne prednosti, od kojih je većina psihološka, zaključuje. 

POGLEDAJTE VIDEO SERIJAL 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM:

Pokretanje videa...

zenzacija 10 09:49


 

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 0