Nakon uživanja u alkoholu slijede glavobolja, mučnina... i sve što već čini mamurluk. Ako uz piće pijete i vodu, možete izbjeći neugodne simptome ili ih barem umanjiti
Smoothie s đumbirom će vrlo brzo izliječiti mamurluk
Čak i dan, dva blagdanske strke dovoljna su da nešto pođe po krivu, ako zanemarite upozoravajuće znakove, upozorava dr. Mehmet Oz. Dugotrajni pohodi po prodavaonicama i jurnjava između posla i kuće velik su rizik za vaše zdravlje, kaže slavni liječnik. Ne samo da vam se može pogoršati zdravlje nego se možete osjećati osjetno nezadovoljnije.
No dr. Oz izdvojio je nekoliko najčešćih problema koji se mogu javiti tih dana i ponudio jednostavna rješenja za njihovo smirivanje bez potrebe da se uzrujavate. Umor i bolovi u nogama jedan su od najčešćih pratitelja blagdana.
Dok hodamo, vene ovise o kretanju mišića i tjeraju krv natrag u srce. Dok stojite dugo u redu, krv se može skupiti u žilama, što gležnjeva, stopala i nogu, pa nastane oteklina ili osjećaj težine. Zakrećite oba gležnja u smjeru kazaljke na satu i ulijevo, te naizmjenično svijajte nožne prste. Ponovite dva do tri puta da bi krv potekla.
Rasporedite težinu onoga što nosite iz prodavaonice. Vrećice su poput utega i ne biste nikad podizali 15 kilograma jednom rukom, a ništa drugom. Raspoređivanje težine na obje strane tijela spriječit će naginjanje prema jednoj strani i zatezanje mišića.
Možete izmasirati mišiće ricinusovim uljem za ublažavanje bolova. Kad su vam živci napeti, tjeskoba i ljutnja mogu izazvati tegobe u bilo kojem trenutku. Stoga je važno opustiti se i pronaći vremena samo za sebe da spriječite navalu nemira, ljutnje, pa i panike.
Kad vas djeca prerano probude ili ne možete naći parking, uzmite malo vremena za disanje kako biste spriječili štetno djelovanje stresa. Samo pet minuta pomoći će vam napuniti baterije i spriječiti da “izgorite”. Smanjite stres u samo pet minuta radeći ono što vas opušta ili samo slušajući glazbu.
Ne liječite stres hranom jer se u takvim trenucima često posegne za lošim, nezdravim namirnicama: prerađena hrana i ona od bijelog brašna ili krcata rafiniranim šećerom potiče navalu inzulina i hormona stresa.
Najveće je blagdansko iskušenje, slaže se dr. Oz, blagdanski stol. Ne morate pojesti sve što vidite jer ćete inače platiti cijenu u obliku probavnih tegoba. U kombinaciji sa stresom te tegobe mogu biti teže nego inače. Napuhnutost, žgravica pa i bol u prsima, samo su neki simptomi tegoba s probavom. Koliko god bilo teško odoljeti, jedite više manjih obroka i ne prejedajte se.
Popijte između obroka probiotik i nabavite neki lijek za olakšavanje probave, ako tegobe postanu neizdržive i češće si pripremite smoothie. Najčešća je blagdanska tegoba mamurluk. Kuhano vino ili rakija, punč, grog...
Niz je alkoholnih toplih napitaka vrlo dug, a još je duži niz pića koja pijuckamo tijekom dugačkih blagdanskih večeri. A nakon uživanja slijede glavobolja, mučnina... i sve što već čini mamurluk. A njegova prevencija počinje u trenutku pijenja - ako uz piće pijete i vodu, možete izbjeći neugodne simptome ili ih barem umanjiti.
Tri koraka za zdravije blagdane
Tijekom božićnih i novogodišnjih blagdana lako se zanijeti i nanizati zabave i proslave. Takav način života, međutim, povlači posljedice, a najočitije su mamurluk i suvišni kilogrami. Želite li izbjeći zamkama loše prehrane i pića, slijedite tri koraka dr. Oza.
- 1. Jedite zdrave grickalice 15 minuta prije nego što pođete na večeru ili zabavu. Orasi, sušeno voće i malo neslanih kokica bit će dovoljni da vas zasite prije zabave da ne pojedete previše. Dođete li na večeru prazna želuca, teško ćete zadržati trezvenost i odoljeti mirisnim zalogajima.
- 2. Pijte miješana pića ili tamno pivo. Ako ste dobro rasoploženi i draža su vam čista pića, dodajte im neki prirodni dodatak, primjerice sok agruma. Izbjegavajte umjetne sirupe u kojima je mnogo šećera. Kad je riječ o pivu, tamnije je obično bolje. Tamna piva imaju više antioksidansa i manje kalorija od svjetlijih piva. Što god odabrali, između pića pijte vodu. To će spriječiti mamurluk.
- 3. Budite veseli! Dobar način da si popravite raspoloženje jest slušanje glazbe. Brza vas melodija može motivirati da lakše obavite kućanske poslove, a sporija, više opuštajuća, može smanjiti stres.
Smoothie s đumbirom
Sastojci: 1/2 zamrznute banane, 1/2 naranče, 1/2 žličice naribana đumbira, 1/4 ananasa, 3/4 šalice kokosove vode
Priprema: Sve sastojke pomiješajte u blenderu i usitnite. Smoothie s đumbirom osvježit će vas i hidrirati, a ananas olakšati probavu.
Smoothie s bobicama
Sastojci: 1/2 šalice zamrznutih bobica, 1 šalica kelja, 1 žlica mljevenih sjemenki lana, 1 žlica svježeg avokada, 1 žličica cimeta, 3/4 šalice kokosove vode
Priprema: Sve sastojke izblendajte zajedno i odmah uživajte! Zbog malo šećera, ovaj je smoothie odličan za detoksiciranje organizma.
Zeleni napitak
Sastojci: 1/2 zamrznute banane, 1 šalica špinata, 1/2 žlice matcha praha, 2 datulje, 3/4 šalice bademova mlijeka
Priprema: Sve sastojke stavite u blender i dobro izmiješajte te odmah poslužite.
Već pet minuta zimskih radosti isušuje kožu
Zimi kožu šibaju hladnoća i suh zrak u grijanim prostorijama i ona se peruta, crveni, svrbi ili pecka. Već pet minuta zimskih radosti na snijegu oštećuje kožu pa ne izlazite bez kape, šala i vodonepropusnih rukavica. Nakon izlaganja hladnoći ugrijte se toplim tušem i odmah nanesite hranjivo ulje (arganovo ili kokosovo) kako biste spriječili isušivanje.
Za svaki dan slavlja uzmite dan predaha
Nakon dana u kojem ste jeli masne obroke, svakako priuštite svom organizmu dan odmora. Jedite lagane povrtne obroke i niskokalorične juhe kako biste dali vremena probavnom sustavu da se oporavi od teške hrane, ali i onemogućili da vam se naslažu suvišni kilogrami. I ne zaboravite piti dosta vode i biljne čajeve.
Slavni liječnik: Nakon slavlja jede se jaje
Kako biste ublažili neugodne posljedice mamurluka, ujutro poslije slavlja pojedite jaje jer sadrži antioksidans koji pomaže jetri da očisti toksine koji su se nagomilali. Pokazalo se da protiv mamurluka pomaže i pijenje dosta vode i to barem pet sati prije zabave, napominje slavni liječnik.