Polovicom prošloga stoljeća svijet je ušao u eru božićnog konzumerizma, a ove su veste postale dio tog ekonomskog folklora. Obitelji su ponosno nosile motive kuglica i snjegovića
Slobodno se kreativno izrazite - 'ružne božićne veste' dio su zabavnog stila za kraj godine
Ne, nemojte se ustručavati, ove su komične veste dio stila za božićne tulume te su idealan način kako privući pažnju i podići razgovor na razinu humora. Posljednjih godina ove su veste doživjele revival, prvo su im se mnogi smijali, da bismo ih danas sretni i veseli, kombinirali tijekom čitavog prosinca. Ako ne znate što odjenuti ovih dana, božićna vesta je pun pogodak, s njome ne možete pogriješiti.
POGLEDAJTE VIDEO: Kraljevi zaručničkog prstenja
Pokretanje videa...
Ova modna fora nije od jučer, već se po prvi puta pojavljuje prije oko 70 godina te je povezana s komercijalizacijom blagdana.
Tijekom pedesetih godina prošloga stoljeća u svijetu medija i općenito u društvu krenula je popularizacija slavlja Božića. Prvo su se pojavili 'Jingle Bell Sweaters', koji su doduše imali mnogo skromnije ukrase nego što su ovi danas.
Naime, bili su namijenjeni obiteljskom slavlju kod kuće, i nisu bili 'ružni', kako ih zovemo nedavno. Dizajnom su bili više umjetnički i veseli, kako bi familija bila lijepo i fora obučena.
No, trend je ostao dosta skroman u medijima sve do osamdesetih kad ih je u seriji planetarno popularnog Cosby Showa počeo nositi glavni lik Cliff Huxtable. Obiteljska je humoristična serija bila jedan od top hitova na malim ekranima, a stil je osvojio svijet. Istovremeno, ova je vesta bila često dio stylinga dirigenata posebnih božićnih proslava.
Potom su došle devedesete, vrijeme grunge stila koji je bio 'protiv' klasičnog ukrašavanja, pa je i ta vesta pomalo zaboravljena. Sve do 2001. godine, kad je nosi Mark Darcy, zgodan lik u mega popularnom božićnom filmu Dnevnik Bridget Jones 2001.
Tada postaju traženi ručno rađeni džemperi s motivima Božića, no tu su i razne mašne te trakice, osim očekivanih kuglica, sjajnih detalja i brojnih drugih sličnih aplikacija.
Fenomen su potaknule božićne zabave – prve u Vancouveru organizirali su dizajneri Chris Boyd i Jordan Birch. Ideja se svidjela mnogima, stoga su slični partyji postali obavezni, a očekivanje kraja godine u znaku pletenja ili kupovine ovih karakterističnih vesti. No, te su zabave često imale humanitarni karakter – novac od kupovine išao bi nekoj dobrotvornoj udruzi.
Posljednjih desetak godina ova je vesta opet hit, a konstantno ponavljanje istih filmova u prosincu, kao što je primjer s Bridget Jones, trend vraćaju u naše dnevne boravke. I na party, jer nije ova vesta samo za po doma, već i vani, a super je i ako imate neki uredski tulum, a dress code nije propisan.
Uberite neki u dućanu ili izvucite onaj od prošle godine – dobra je vijest da ga uvijek možete stilski reciklirati i nositi na razne načine. On više nije 'ugly', već je stylish i cool u svakoj kombinaciji.
Ovaj super komad ima i svoj poseban dan - nacionalni Dan ružnih božićnih džempera u svijetu se označava 21. prosinca.