Obavijesti

Lifestyle

Komentari 5

Skoro tri posto djece pokušalo se ubiti zbog "cyber bullyinga"

Skoro tri posto djece pokušalo se ubiti zbog "cyber bullyinga"
1

Gotovo 28 posto djece je barem jednom bilo zlostavljano na internetu, a velik broj njih je nakon toga "pao" u depresiju, dok je petina počela izbjegavati školu i nastavu

Tisuće djece boje se ići u školu ili su u depresiji, a neki od njih su se čak pokušali i ubiti zbog zlostavljanja na internetu, otkriva studija britanskog dobrotvornog društva Beatbullying i Nacionalnog udruženja učitelja provedena na 4600 djece, a piše Daily Mail

Gotovo 28 posto djece u dobi od 11. do 16. godina su bili zlostavljani na internetu ili preko mobitela. Najčešći oblik zlostavljanja je zlobna poruka, u 13 posto slučajeva, dok svako deseto dijete kaže da je dobilo neugodne komentare na društvenim mrežama. Oko 20 posto zlostavljanih nije htjelo ići u školu, 11 posto je bilo depresivno, a tri posto njih pokušalo se ubiti, potvrđuje istraživanje. 

Upravo ovakve statistike potvrđuju da iako mnogi tvrde da nije, svijet interneta je itekako realan, naročito za djecu koja posljedice osjećaju svakodnevno, tvrde znanstvenici. 

Više od polovice slučajeva zlostavljanja događa se na Facebooku, dok je drugi po redu MSN. Svako deseto dijete bilo je zlostavljano i preko YouTubea. Seksualne poruke i slike također predstavljaju velik problem, a gotovo šest posto djece je primilo takvu poruku zbog koje su se osjećali neugodno.

Najučinkovitiji način zaustavljanja zlostavljača je blokiranje ili prijava administratorima, dok u više od polovice slučajeva pali i agresivan odgovor. Ignoriranje okrutnih poruka funkcionira samo u 50 posto slučajeva. 

Osim djece, na meti zlostavljača su i učitelji. Svaki deseti učitelj je iskusio zlostavljanje na internetu, a gotovo 15 posto njih se bojalo za vlastitu sigurnost kao i za sigurnost obitelji. Oni u borbi sa zlostavljačima s interneta na tjedan provedu oko šest sati. 

- Zlostavljanje na internetu je problem koji ne smijemo ignorirati već ga kao društvo moramo prepoznati i riješiti - ističe Emma Jane Cross iz Beatbullyinga. 

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 5
Osam činjenica o nevjeri: Tko, zašto i kako postaje varalica
MANJE POZNATO

Osam činjenica o nevjeri: Tko, zašto i kako postaje varalica

Preljubnici su najčešće zadovoljni svojim odnosom, ako žena vara to je češće kraj odnosa, a većina varalica će uslijed afere sve češće voditi ljubav i s partnerom