Ako vi i vaš partner odlučite podijeliti svoju seksualnu povijest, vaša bi veza mogla ojačati. Međutim, mogla bi se i pogoršati, stoga treba razmisliti je li to uopće potrebno i ima li smisla
Škakljivo pitanje u vezi: Trebaju li partneri otvoreno pričati o seksualnoj prošlosti ili ipak ne?
Odluka o tome trebate li vi i vaš partner podijeliti svoju seksualnu povijest doista je osobna odluka. To, naime, ovisi o mnogim parametrima, ponajprije o dinamici i osjećajima povjerenja u vašem odnosu. Naravno da ne postoji jedinstvena ili univerzalno primjenjiva opcija, budući da različiti parovi imaju različite vrijednosti, uvjerenja i razine otvorenosti u vezi s prethodnim intimnim iskustvima.
Neki ljudi pronalaze smisao u iskrenom dijeljenju svojih iskustava iz prošlosti, jer vjeruju da to gradi povjerenje, potiče iskrenu komunikaciju i općenito bolje međusobno razumijevanje. Na koncu, to bi moglo pomoći u rješavanju problema, raspravi o preferencijama, postavljanju granica i izgradnji čvrstih temelja u intimnosti i emocionalnoj povezanosti.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
S druge strane, neki smatraju da bi razgovor o njihovoj seksualnoj povijesti mogao biti način izazivanja nesigurnosti ili sukoba. Neki u tome mogu vidjeti problem koji često izaziva distancu.
Stoga, prije nego se odlučite dotaknuti ovu temu, morate dobro odvagnuti karakteristike, kako vaše veze tako i partnera.
Pričate o vašoj seksualnoj povijesti
Prije nego što vi i vaš partner odlučite podijeliti detalje o svojoj seksualnoj povijesti, morate uzeti u obzir određene čimbenike. Prvo i osnovno je nivo ugodnosti kad je u pitanju ova vrsta razgovora. Ako se bilo tko od vas dvoje ne osjeća spremnim ili mu je neugodno, važno je poštivati ​​te granice i pričekati dok se oboje ne osjećate sigurnije.
Drugi element je namjera. Je li vaša ili partnerova seksualna prošlost važna? Je li vaša namjera izgraditi veće razumijevanje i bliskost ili prosuditi ili usporediti svoju seksualnu povijest?
Odgovori na ova pitanja nude vrijedne uvide o tome koliko je prikladno riješiti problem. Osnovno je razmotriti kontekst u kojem će se razgovor odvijati i namjeru koja stoji iza njega.
Također biste trebali razmisliti o tome možete li oboje razgovarati o ovoj temi s poštovanjem. Uostalom, svi mi imamo vlastitu seksualnu prošlost i ti se događaji nikada ne bi trebali koristiti protiv nas na omalovažavajući ili osuđujući način ili za stvaranje nesigurnosti. Iako je otvorena komunikacija važna, također je u redu stvari iz prošlosti držati privatnima. Svatko ima pravo na izbor.
Prednosti i nedostaci dijeljenja vaše seksualne povijesti
Kao što je to često slučaj u ljudskom svijetu, postoje prednosti i mane međusobnog dijeljenja pojedinosti o seksualnoj povijesti. Pogledajmo prednosti i nedostatke.
Prednosti:
- Bolje razumijevanje i povezanost. Dijeljenje vaših prošlih seksualnih iskustava može vam pomoći da se bolje razumijete, izgradite veću emocionalnu intimnost i ojačate svoju vezu.
- Informacije o zdravlju. Poznavanje seksualne prošlosti vašeg partnera pruža vam informacije vezane uz njihovo zdravlje. Prema članku objavljenom u 'Journal of Sex Research', to povećava i intimnost između vas i znanje koje imate o njima.
- Usklađivanje očekivanja. Poznavanje međusobnih prethodnih seksualnih iskustava korisno je za usklađivanje vaših seksualnih očekivanja u vezi. To može uključivati ​​vaše sklonosti, maštarije, granice i druge aspekte koji doprinose zadovoljavajućem seksualnom životu za oboje.
- Povećava zadovoljstvo. Vaš partner može otkriti informacije koje mogu biti korisne za vaš odnos. U stvari, studije o seksualnom samootkrivanju ukazuju na povećanje seksualnog i relacijskog zadovoljstva (Byers & Demmons, 1999.).
- Povećava koheziju u vezi. Mogli biste iskusiti dobrobiti na razinama zadovoljstva, prilagodbe, kohezije i načina izražavanja, prema studiji objavljenoj u 'Journal of Social and Personal Relationships' o zadovoljstvu seksualnom komunikacijom.
- Poboljšava komunikaciju. Potiče otvorenu i iskrenu komunikaciju. Ovo povećava povjerenje i transparentnost između vas i stvara siguran prostor za izražavanje vaših seksualnih želja, potreba i briga. Istraživanje objavljeno u časopisu Canadian Psychology navodi da učinkovita seksualna komunikacija ima pozitivan učinak na dugoročnu seksualnu dobrobit.
- Povećava znanje o seksualnim preferencijama. Dijeljenje pojedinosti o vašoj seksualnoj povijesti može vam pomoći da se bolje upoznate i prepoznate svoje ukuse. Jedno je istraživanje pokazalo da otkrivanje seksualnih preferencija povećava razumijevanje ukusa partnera. To čini seksualni život para isplativijim (MacNeil & Byers, 2009.), piše Exploringyourmind.
Nedostaci:
- Emocionalna preopterećenost. Rasprava o ovim temama može biti emocionalno izazovna. To može izazvati sram, krivnju ili tugu.
- Razočaranje ili razočarenje. Znajući određene pojedinosti o seksualnoj prošlosti vašeg partnera, možete se razočarati ako se vaša očekivanja ne podudaraju sa stvarnošću.
- Negativne kritike. Ako je vaš partner imao mnogo seksualnih odnosa, mogli biste ga početi negativno ocjenjivati ​​i mogao bi vam postati manje poželjan. To otkriva istraživanje objavljeno u časopisu Sex Roles.
- Usporedbe i ljubomora. Razgovor o seksualnoj prošlosti vašeg partnera može dovesti do usporedbi koje generiraju osjećaje nesigurnosti ili ljubomore. Važno je tim osjećajima pristupiti s razumijevanjem i empatijom.
- Gubitak interesa ili privlačnosti. Ako saznate da je vaš partner imao opsežnu seksualnu prošlost, to bi moglo utjecati na vaš interes za vezu (Stewart-Williams et al., 2017.).
- Prosudbe i stereotipi. Ovi problemi mogu dovesti do stvaranja predrasuda ili stereotipa o vašem partneru. Prema analizi objavljenoj u časopisu The Journal of Sex Research, partner koji nema seksualnu prošlost može se osjećati stigmatiziran zbog nedostatka iskustva i čak postati manje poželjan za svog partnera.
- Pojačavaju se sumnje ili sumnje u vjernost. Na temelju drugih studija, autori spomenutog članka objavljenog u The Journal of Sex Research, navode da se partner s većom seksualnom poviješću može percipirati kao manje vjeran s manjim kapacitetom za dugoročnu obvezu. Ove ideje utječu na odnos i tumačenje ponašanja partnera.
Što se događa ako vi i vaš partner odlučite ne dijeliti svoju seksualnu povijest?
Treba jasno staviti do znanja da se neće dogoditi ništa loše ako odlučite ne voditi ovaj razgovor.
Međutim, preskakanje toga nije jamstvo da ćete se osloboditi gore navedenih nedostataka. Dakle, pokušajte ne brinuti o tim prednostima i nedostacima ako odlučite ne govoriti o toj temi.
Imajte na umu da je svaka veza jedinstvena i da će se pozitivne i negativne strane međusobnog razgovora o seksualnoj prošlosti razlikovati. Kako biste se nosili s ovim problemima na zdravi i konstruktivan način, potrebna je otvorena komunikacija, poštovanje i međusobna empatija. Ako smatrate da ti razgovori stvaraju poteškoće ili stres, razmislite o savjetovanju s terapeutom za parove za dodatnu podršku.
Odabir hoćete li s partnerom razgovarati o međusobnoj seksualnoj prošlosti doista je osobna odluka. Ovisi o dinamici vašeg odnosa i povjerenju koje imate u njega. Iako neki parovi smatraju da je to korisno, kod drugih to može izazvati nesigurnosti i sukobe.
Pristup međusobnoj povijesti seksualnog života nije neophodan za zadovoljavajuću vezu. Ako radije razgovarate o tome, važno je da znate i prednosti i nedostatke. Štoviše, morate uzeti u obzir faktore kao što su nivo udobnosti, namjera, poštovanje i asertivnost.
U konačnici, najvažnije je da se vi i vaš partner fokusirate na trenutnu situaciju. Koncentrirajte se na zajednički rad na izgradnji zdrave veze i većeg emocionalnog blagostanja, bez obzira što se dogodilo prije nego što ste se našli.