'Rebeccin sindrom', ili 'retroaktivna ljubomora', je kada netko tko je u vezi osjeti ljubomoru ili opsesiju prema bivšoj ljubavi svog partnera ili partnerice
Sindrom 'Rebecca' može vam uništiti vezu, evo što on znači
Pojam je dobio ime po romanu Rebecca iz 1938. autorice Daphne du Maurier koji govori o drugoj supruzi udovca čiji je život mučen idejom da se nikada neće moći natjecati s Rebeccom, njegovom bivšom ženom, za koju svi tvrde da je bila lijepa.
Ovo je adaptirano u Netflixov film još 2020. godine također pod naslovom Rebecca, a glume Lily James i Armie Hammer.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
"Rebeccin sindrom" je nešto što su mnogi ljudi iskusili prema istraživanju Superdruga iz 2017. godine koje je pokazalo da je 56,5 posto od 1000 samaca Amerikanaca priznalo da pregledava profil svojih bivših, a većina je priznala da je to činila jednom mjesečno ili rjeđe.
To je čak i više za bračne parove sa 65,8 posto, dok je najveći postotak došao od onih u vezi sa 66,7 posto.
Dakle, kako Rebeccin sindrom izgleda u vezi?
Kate Balestrieri, dr. sc., licencirana psihologinja, certificirana seksualna terapeutkinja i osnivačica Modern Intimacy, objasnila je kako netko može doživjeti osjećaj nesigurnosti u vezi s partnerovim prošlim vezama i seksualnom poviješću bez obzira na to koliko je vremena prošlo.
Uspoređivanje sebe s prošlim partnerima može dovesti do toga da se osoba uspoređuje po izgledu i intelektu, što dovodi do fiksacije.
- Možda je to način na koji netko kompenzira strahove od napuštanja i ideje da nikada neće biti dovoljno dobar za vezu zbog prošlih trauma u vezi - rekla je Balestrieri.
Važno je napomenuti da Rebeccin sindrom nije poremećaj mentalnog zdravlja, ali drugi psihološki problemi mogu biti u igri.
Balestrieri je primijetila kako bi moglo biti da "opsesivno-kompulzivni poremećaj pojedinca ili tjeskoba poprimaju oblik opsesije vezama" budući da je to "jedno od češćih područja u kojima se opsesije mogu oblikovati".