U starim zapadnoeuropskim društvima božica divljine uvijek se pojavljivala u obliku medvjeda, kao i grčka božica Artemida.
Simboli životinja prisutni su u svim kulturama
Animizam je vjerovanje da sva živa bića imaju dušu, pa su drevna društva pridavala životinjama posebno spiritualno značenje. A, one i danas imaju veliku simboličnu poruku u mnogim religijama, pa je tako Hindusima krava sveta životinja koju smatraju simbolom zemlje i života. Ne smije se ubiti ili pojesti, a vedski spisi poručuju da se prema kravama treba iskazivati poštovanje kao prema nečijoj majci. Orao, pak, u svim religijama predstavlja duhovni princip i simbol nebeske moći. Jedno od najstarijih vjerovanja, još od doba neolitika je štovanje medvjeda kao uzvišene životinje. U starim zapadnoeuropskim društvima božica divljine uvijek se pojavljivala u obliku medvjeda, kao i grčka božica Artemida, boginja Mjeseca, zvijeri i lova. Proroci Abraham, Izak i Muhamed bili su pastiri, pa umiljata ovčica ima važno duhovno značenje za kršćane, Židove i muslimane. Na Madagaskaru je čak zabranjeno pojesti ovcu jer se vjeruje da ona predstavlja reinkarnaciju drevnih duša. U tajlandskoj kulturi slonovi su simbol moći i mira. Imali su važnu ulogu u ratovima i starije generacije ih smatraju magičnim životinjama. Nije dopušteno da se kupuju ili prodaju. U Tajlandu nakon što slon umre, oplakuje se kao čovjek.
>>> Od svete životinje do heretika
U Starom Egiptu mačka je bila obožavana kao sveta životinja, a kazna za njeno ubojstvo bila je smrt. Nakon što bi uginule, Egipćani su mačke mumificirali i izlagali ih nad sarkofazima bogatih obitelji. Ljudi su počeli proganjati mačke u 13. st. jer su ih smatrali životinjama iz pakla, povezanima s obredima pogana i vještica. Tako je mačka bila mučena kao “heretik“.
>>> Kraljevski krokodil
U drevnom Egiptu, krokodil je bio utjelovljenje boga Sebeka. Egipćani su bili zadivljeni krokodilovom snagom, brzinom i vještinom lova plijena, pa su te odlike ove kraljevske životinje smatrali potrebnima kod svojih faraona, posebno za vrijeme bitke.
>>> Kralj životinja je tigar
U kineskoj kulturi tigar je kralj svih životinja, a ne lav. Znak je monarhije, hrabrosti i srdžbe. Rijetki bijeli tigar je bog zapada u Kini. On je lovac i time simbol ratničke kaste. Tigar predstavlja fizičku snagu i aktivira unutarnju moć.
>>> Mudra kornjača
Od Indije do Kine, preko Tibeta do sjevernoameričkih Indijanaca, te turskih i molgonskih plemena, kornjača je svojim tvrdim oklopom predstavljala stabilnost. Povlačenjem u oklop simbolizira putovanje prema nutrini i stjecanju mudrosti.
>>> Negdje simbol nesreće, a negdje mudrosti
Kelti su sovu smatrali “pticom lešinom“, azijski narodi su vjerovali da vještice lete u obliku sova, a Kinezi su je vezivali uz pojam smrti . No, Hindusi ih smatraju znakom sreće. A, u antičkoj Grčkoj sova je predstavljala mudrost.