Nasmijete li se iskreno, sa svakim mišićem lica okolini šaljete poruku da ste iskreni te tako ulijevate povjerenje no ono što ne biste smjeli učiniti jest - podignuti obrve
Šest je različitih vrsta, ali i značenja moćnog smješkanja
Samo mali pomak u položaju obrva može bitno promijeniti značenje vašeg osmijeha i način na koji će ga doživjeti druga strana, upozorava dr. Peter Collet, psiholog i komunikolog s Oxforda, koji, s obzirom na položaj usana, obrva i glave razlikuje šest vrsta osmijeha.
Tako, na primjer, podignute obrve sugeriraju podčinjenost, a spuštene čine da osoba koja se smiješi djeluje moćnije i sigurnije u sebe. Takav bi osmijeh mogao biti vrlo koristan u poslovnim pregovorima ili na razgovoru za posao jer ostavljamo snažniji dojam, kaže dr. Collet.
- U carstvu izraza lica postoji velika razlika između spuštenih i podignutih obrva. Spuštene obrve sugeriraju dominaciju i moć, dok osoba koja se smije tako da podigne obje obrve, time pokazuje da ne želi dominirati ili djelovati prijeteći prema sugovornicima, pokašnjava dr. Collet.
S druge strane, puni osmijeh, koji se naziva i Duchenneov osmijeh, po anatomu Duchenneovu, autoru pionirske studije o mišićima koji sudjeluju u izrazima lica emocija, sugerira da je osoba preko puta vas posve iskrena i ništa ne skriva. Takav osmijeh može uliti povjerenje kada s nekim po prvi puta surađujemo.
- Osim toga, usta širom otvorena u osmijehu pametan su način da pridobijemo drugu stranu da prihvati naše pozitivne osjećaje, ili entuzijazam prema nekom prijedlogu, dodaje dr. Collet.
Da nema jačeg oružja od osmijeha kad trebamo potaknuti nekoga da nam učini uslugu pokazalo je istraživanje na 2000 ispitanika koje je provela britanska tvrtka za proizvodnju žvakaćih guma. Smiješeći se, također utječemo na to da atmosfera oko nas bude pozitivna te potičemo optimizam suradnika. Osmijehom se pridobiva i poštovanje ljudi s kojima surađujemo, no pritom pripazite da ne pretjerate.
Naime, puno je profesionalnije ući u prostoriju u kojoj ima ljudi, zastati na trenutak, pa se tek onda osmjehnuti i to tako da pogledate u oči one ljude s kojima ćete razgovarati. Ako uđete u prostoriju kikotajući se već s vrata, ili tako da se usiljeno smiješite prema svima odjedanput, ostavit ćete dojam da se odsutno smiješite prostoru oko vas i ne primjećujete ništa oko sebe, poručuje komunikolog dr. Peter Collet.
Jeste li znali?
- Pravi, iskreni osmijeh obično je asimetričan i izraženiji upravo na desnoj strani lica, utvrdili su komunikolozi i psiholozi u nizu studija.
- Pun, tzv. Duchenneov osmijeh obuhvaća cijelo lice, osobito oči, koje se stisnu i zasjaje.
- Smiju li se samo usne, osoba se trudi odati dojam zadovoljstva, no osjeća nešto drugo.
- Dugi, napeti osmijeh karakterističan je za ljude koji se pokušavaju dodvoriti.
- Lažni osmijeh dulje traje, simetričan je ili izraženiji na lijevoj strani lica.
- Osmjehivanje čvrsto stisnutih usana upućuje na to da čovjek potiskuje ono što želi reći, a osmijeh samo na jednoj strani lica upućuje na cinizam i sarkazam.