Serotonin je važan u socijalnom ponašanju, a također igra značajnu ulogu u psihičkim poremećajima kao što je depresija, rekao je voditelj istraživanje Rogers
Serotonin je 'kriv' za sve - i za bliskost i intimu, ali i depresiju
Prosudbe koje donosimo o intimnosti odnosa drugih parova pod utjecajem su serotonina, kemikalije u mozgu, pokazala je studija objavljena u časopisu Biological Psychiatry. Volonteri čija je razina aktivnosti serotonina bila smanjena, ocijenili su parove na fotografijama kao manje intimne i romantične od onih koji su imali normalnu aktivnost serotonina. Razinu serotonina volonterima znanstvenici su smanjili manipulacijom koncentracije aminokiseline triptofana, koji je vitalni sastojak u sintezi serotonina.
- Serotonin je važan u socijalnom ponašanju, a također igra značajnu ulogu u psihičkim poremećajima kao što je depresija - rekao je voditelj istraživanja na Sveučilištu u Oxfordu, Robert Rogers.
Nalaz je važan podsjetnik da su naši odnosi s drugim ljudima pod utjecajem procesa koji su izvan naše svijesti i kontrole. Ali to otkriće ne bi trebalo biti iznenađujuće. Funkcije serotonina padaju u suradnji s depresijom, gdje je kapacitet za intimnost često ugrožen. Razumijevanje snažnog utjecaja tih kemikalija je važno za bliske odnose jer štite od razvoja mentalnih bolesti i promiču oporavak kod onih koji su pogođeni psihijatrijskim stanjima. Suprotnost je također točna jer disfunkcionalni odnosi postaju okidač za one u opasnosti od tih stanja. Rezultati povećavaju mogućnost da niža aktivnost serotonina kod ljudi u depresivnom ili nekom drugom psihijatrijskom stanju doprinosi promjenama u načinu na koji oni percipiraju osobne odnose, pa čak i njihovu sposobnost održavanja pozitivnih odnosa.
- Smanjeni kemijski utjecaj na sposobnost za prisnost može biti vrlo važan. Smanjeni kapacitet za intimnošću je uznemirujući simptom mnogih psihijatrijskih poremećaja i važan cilj za liječenje - istaknuo je urednik časopisa Biological Psychiatry, John Krystal.