Moji pacijenti uglavnom žele da seks bude ‘prirodan’ i ‘spontan’, i da se ‘samo dogodi’. No mnogi odbacuju želju da se za njega potrude pa se vraćaju na nivo adolescenata, kaže autor
Seks je dobar kad se više ne brinete kaže li vam partner ‘ne’
Seks nije samo aktivnost, nego ideja. Naše ideje o seksu su komplicirane, pa i ovu lijepu aktivnost činimo kompliciranom.
No tome ne mora biti tako, govori dr. Marty Klein, poznati američki seksualni terapeut i autor knjige “Sexual Intelligence: What We Really Want from Sex - and How to Get It”.
U 35 godina prakse, kaže, mnogim je ljudima olakšao seksualni život i učinio ga češćim.
- U početku je sve jednostavno jer nas pokreću hormoni, no jednom kad se u našu ljubav umiješa život, partner u nama više ne izaziva želju. Seks postaje rjeđi, a mi sve nespretniji. Svaki čin postaje dugotrajan i složen proces, ispunjen tjeskobom. Ako su partneri povezani, oni pronalaze druge načine za uživanje: šetnju, zajedničko kuhanje, gledanje televizije, spavanje... A ako znaju da će im to malo slobodnog vremena koje imaju, a koje će utrošiti na seks, donijeti samo frustraciju, često se prešutno odlučuju na život bez seksa - objašnjava.
I godine tu igraju ulogu. Možda izgledate dobro, ali tijelo reagira i ponaša se drugačije nego što je to činilo u dvadesetima.
- Mogli biste zbog toga imati problema. Ako imate predodžbu da strastven seks znači dugotrajnu erekciju, trenutačnu vlažnost i istodobni orgazam, sigurno ćete osjetiti tjeskobu - kaže Klein. Prilagodite se zato trenutačnoj situaciji i aktivno sudjelujte u seksu.
- Moji pacijenti uglavnom žele da seks bude ‘prirodan’ i ‘spontan’, i da se ‘samo dogodi’. No mnogi odbacuju želju da se za njega potrude pa se vraćaju na nivo adolescenata - upadaju u afere, internetski chat, pornografiju, te ostaju zaglavljeni s niskim libidom. Rješenje je u seksualnoj inteligenciji koju ćete razviti kad obuhvatite informacije koje vam daje partner, svoje emocionalne vještine i svijest o vlastitom tijelu. Tako ćete izraziti svoju seksualnost. Kad smo nezadovoljni, pokušavamo popraviti pogrešne stvari - erekciju, orgazme, vaginalnu vlažnost ili postati mlađi, ali čak i ako su ti popravci uspješni, to obično ne čini seks ugodnijim - kaže autor.
Dodaje da svi žele kombinaciju užitka i bliskosti. No do toga se ne dolazi ako se u seksu usredotočujete na to kako izgledate, mirišete, zvučite... Kako biste poboljšali seks, morate prestati govoriti sebi što ne možete ili ne smijete - reći - i početi to govoriti.
- Provodimo toliko vremena pokušavajući spriječiti neželjene emocije tijekom seksa da se ne usredotočimo dovoljno na ono što želimo. Bojimo se partnerove reakcije pa ne kažemo dovoljno o sebi, ali ni ne postavljamo važna pitanja partneru u čemu uživa - napominje. Dobar seks, kaže, zahtijeva i međusobno uvjerenje partnera da može prihvatiti odbijanje, ali i da je partner privlačan (ne samo fizički) čak i ako on to ne misli tako.
- Za ispunjujući seks važna je još jedna pretpostavka - da naš partner može upravljati vlastitom nelagodom - jer je odrastao. Svaka misao koja nas navodi da posumnjamo u naše ili partnerove sposobnosti da upravljaju svojom ‘odraslom’ seksualnošću umanjuje i naše iskustvo - u konačnici i nas - zaključuje.