Briga o sobnim biljkama zimi zahtijeva malo pažnje, ali uz pravilnu njegu, biljke će preživjeti hladne mjesece i biti spremne za proljeće. Samo pazite na temperaturu, vlažnost, svjetlost i zalijevanje
Savjeti kako njegovati sobne biljke tijekom zimskih mjeseci
Zima je za biljke teško razdoblje. Suh zrak zbog grijanja i nedostatak prirodnog svjetla često uzrokuju da cvijeće vene i klone. Uz nekoliko jednostavnih koraka, možete osigurati da biljke prežive do proljeća u najboljoj formi.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Idealna temperatura i pravilna njega
Za početak, sobne biljke ne bi smjele biti izložene temperaturama između 15°C i 20°C. Važno je napomenuti da zimi treba prestati s hranjenjem biljaka, osim onih koje bi sada trebale procvjetati, poput ciklama. Također, obavezno uklanjajte suhe listove i uvelo lišće kako biste spriječili širenje bolesti i održali biljke zdravima.
Održavanje stalne temperature i zaštita od propuha
Važno je paziti da temperatura u prostoriji ne varira previše jer promjene mogu negativno utjecati na biljke. Izbjegavajte mjesta na kojima ima propuha i držite biljke dalje od vrata i prozora koji se često otvaraju. Cvijeće traži svjetlost, pa bi biljke trebalo držati blizu prozora, ali nikako preblizu radijatorima, jer previše topline može oštetiti lišće.
Pravilno zalijevanje i vlažnost zraka
Većinu sobnog cvijeća zimi treba rijetko zalijevati. Čak i ako zalijevate svaki dan, dodajte samo dovoljno vode da tlo ne bude potpuno suho. Prekomjerno zalijevanje može uzrokovati truljenje korijena i druge probleme.
Kako bi biljke bile zdrave i sretne, također je važno povećati vlagu u prostoriji. Na radijatore stavite posude s vodom i redovito prskajte listove biljaka. Ovo posebno odgovara drveću života, papratima i fikusu benjaminu. Neke biljke čak uživaju ako zimi borave u kupaonici, gdje je prirodna vlažnost zraka viša. S druge strane, biljkama s dlačicama, poput afričkih ljubičica, previše vlage može smetati.