Dolina je dobar primjer sjajne iskorištenosti EU fondova – većina turističkih objekata je uz pomoć njih skočila za klasu ili dvije, dogradili su kat, dva, dodali 5, 10 soba...
Savinjska dolina: Sjajan uzor i recept kojeg moramo 'kopirati'
Sjeverna slovenska regija Savinjska dolina u mnogočemu može poslužiti kao uzor hrvatskim turističkim regijama čiji su potencijali zasad u drugom planu – Lici, Zagori, Kordunu, Baranji...
U njenom je sastavu Gornja Savinjska dolina u kojoj su čarobna Logarska dolina, skijalište Golte, Nazarje sa famoznim samostanom koji čuva pet stoljeća stare rukopise...
Gornja Savinjska dolina idealna je turistička destinacija za one koji žele aktivan odmor u čistom gorskom krajoliku, u alpskom ambijentu, kod srdačnih domaćina koji vas, uglavnom, poslužuju domaćom hranom: prilično različito od nas.
Za razliku od Hrvatske, Slovenija - osmišljenom politikom - kroz turizam nastoji plasirati što manje uvoznih, a što više svojih proizvoda.
Većina hotela i apartmana u Savinjskoj izvanredno surađuje s obližnjim "kmetijama" – seoskim gazdinstvima koja hotelima dopremaju vino, meso, čuveni savinjski specijalitet "savinjski želudac", kruh, čvarke, meso divljači, domaća peciva.
Savinjska dolina sjajan je primjer odlične iskorištenosti europskih fondova – većina malih ili srednjih turističkih objekata uz pomoć europskih fondova skočila je klasu ili dvije više, dogradili su kat, dva, dodali pet, deset soba...
Naši slovenski sugovornici kažu da postupak dobivanja sredstava iz EU fondova ne treba mistificirati. Aplikacije moraju biti stručno napisane, papiri čisti, ali postupak – koji ovisi i o ekspeditivnosti domaćih vlasti – ne traje, kao kod nas, cijelu vječnost.
Mašta može u 'resurs' pretvoriti sve
Što sve može poslužiti kao turistički potencijal?
Savinjska dokazuje da je glavni resurs mašta, odnosno ljudski mozak koji u "resurs" pretvara sve.
Veliki rudnik lignita u Velenju, gradu koji je nastao na 500 milijuna tona teškim zalihama uglja, pedesetih godina prošlog stoljeća, daje divan primjer.
Fantastičan muzej rudarstva - 300 metara ispod zemlje
Velenjci su, naime, u mrtvom kopu rudnika, 300 metara ispod zemlje, napravili - fantastičan muzej rudarstva.
Brojne turističke ekspedicije ulaze u rudnik koji je još aktivan, pa ih vodik spušta "u središte zemlje" originalnim rudarski liftom starijim od stoljeća. Gost koji nikada nije vidio rudnik, dolje doživljava šok. Temperatura je neugodnih 12 stupnjeva, mrak stvara nelagodu, a mala koncentracija plinova zrak čini teškim i memljivim. Iskustvo rudnika, ovo kraktkotrajno, turističko, iznimno je dragocjeno – tko jednom vidi kop, sva mu se radna mjesta na dnevnom svjetlu čine kao Disneyland.
U rudniku oragniziraju koncerte, ali i - vjenčanja
No, turistički kapacitet rudnika je golem – Slovenci ovdje dovode ekskurzije, tu se priređuju vjenčanja, organiziraju koncerti – bio je čak i Laibach – a nad mrtvim kopovima rudnika oblikuju se umjetna jezera koja će također, u bliskoj budućnosti, vjerovatno služiti kao turistička destinacija.
Uskoro i izleti podmornicom
Kako će jezero poplaviti neka sela, turistički radnici planiraju organizirati izlete podmornicom, iz koje bi turisti mogli vidjeti potopljena sela, potopljene šume, livade, i druge elemente krajolika koji će se naći pod vodom. Ispada tako da je turističkim radnicima Savinjske od svega uspjelo napraviti turistički resurs.
Budući da imaju šume, i bili su znameniti splavari – koji su trupce splavovima transportirali čak do Crnog mora – napravili su muzej šume: fosile iz davnih vremena također su pretvorili u muzealne eksponate.
Na obližnjim kmetijama uzgajaju se jeleni, srne i druga divljač, a komu sve to nije dovoljno, može otići na skijalište Golte - ugodno obiteljsko odmaralište s hotelom visoke kategorije, na kojemu, za razliku od nekih većih, još uvijek nema gužve...