Zabava je obvezna: Ako se dijete vrati kući blatno ili vas dočekaju razbacane kockice, imajte na umu da će zbog igre postati još pametnije i još pristojnije
Samopouzdanje, pristojnost, ali i ocijene se grade kroz igru
Djeca koja se u prirodi igraju barem 30 minuta na dan pažljivije mogu pratiti nastavu od onih koji se ne igraju vani, pokazala je američka studija. Igra, osobito slaganje kockica, uz to poboljšava pamćenje i rješavanje složenijih zadataka. Tako djeca koja se u četvrtoj godini igraju kockicama u srednjoškolskom obrazovanju postižu bolje rezultate u matematici od onih koja se u najranijem djetinjstvu nisu zabavljala takvim igračkama, pokazalo je britansko istraživanje.
No igra je važna i za usvajanje socijalnih vještina. Na taj način uče se poštovanju pravila, surađivanju, pregovaranju, dijeljenju te tako ostvaruju dobre međuljudske odnose.
U igri s vršnjacima djeca uče i kako se izboriti za sebe, a time grade samopouzdanje. Roditeljji bi svaki dan trebali odvojiti vrijeme za igru s djecom.
Igranje uloga najbolje razvija maštu
Igrom se poboljšavaju komunikacijske vještine, a pjesmice s rimovanjem i brojalice obogaćuju vokabular. Crtanje, slikanje, igranje plastelinom, ali osobito igranje uloga razvija dječju kreativnost i maštu. Oponašajući odrasle, pripremaju se za sve izazove koji ih čekaju u starijoj dobi.
Aktivna djeca i kasnije su zdravija
Ako djecu potičete da budu fizički aktivna u igri, a ne da samo sjede za računalom, pomoći ćete im da razviju motoričke vještine te da imaju bolju koordinaciju pokreta. Uz to povećavate izglede da će se baviti tjelovježbom i kad odrastu, što umanjuje opasnost od srčanih i krvožilnih bolesti.