‘Šumsko kupanje’, odnosno boravak u prirodi smanjuje stres, snižava krvni tlak, podiže raspoloženje, jača imunološki sustav, podiže razinu energije i povećava sposobnost pažnje
Samo bivanje u šumi čini tijelo zdravim i budi ljudska osjetila
Boravak u šumi je više od šetnje. U Japanu mi to zovemo ‘shinrin-yoku’, a doslovan prijevod je kupanje u prirodi, kaže dr. Qing Li, imunolog u bolnici Nippon Medical School u Tokiju u Japanu.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
On je svjetski stručnjak za šumsku medicinu i autor knjige 'Forest Bathing: How Trees Can Help You Find Health and Happiness'. Bavi se istraživanjem dobrobiti šumskog okoliša na ljudsko zdravlje.
- U svojim dugogodišnjim istraživanjima otkrio sam da boravak u šumi pomaže u snižavanju krvnog tlaka, smanjuje stres, podiže raspoloženje, povećava sposobnost pažnje - kaže te dodaje da se razina energije podiže, san je kvalitetniji, a imunološki sustav jači. To nije vježbanje, planinarenje ili trčanje.
To je jednostavno bivanje u prirodi, povezivanje s njom putem svih osjetila: vida, sluha, okusa, mirisa i dodira. U šumi osjećamo miris cvijeća, kušamo svjež zrak i plodove, gledamo boje, čujemo šuštanje krošnji i pjev ptica te osjećamo vjetar na koži.
POGLEDAJTE NOVI SERIJAL 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM:
Pokretanje videa...