Preplanula boja služi kao filter UV zraka i zaštita od opeklina, koje su najopasnije za razvoj melanoma, a D vitamin koji nastaje u tijelu štiti i od multiple skleroze
Sada tvrde: Umjerena razina sunčanja štiti od raka kože
Sunčeva svjetlost nužna je našem organizmu kako bi proizveo vitamin D, a njegove dobrobiti ne mogu zamijeniti nadomjesci tog vitamina u kapsulama, utvrdili su stručnjaci. No brojna upozorenja o izbjegavanju sunca zbog rizika od malignog tumora kože - melanoma zbunjuju i ljudi nisu sigurni kolika doza sunca je dovoljna.
Sunčanjem naše tijelo dobiva najveću dozu vitamina D, a profesor Sam Shuster tvrdi kako pripisivanje suncu krivnju za pojavu melanoma nije ničim zasluženo, već kako zdrava preplanulost koja se postiže u umjerenom sunčanju u jutarnjim ili predvečernjim satima služi kao filter za zaštitu od melanoma.
- Preplanula boja najbolja je zaštita kože da ne izgori, a upravo su opekline od sunčanja najrizičniji faktor za razvijanje opasnog raka - smatra dr. Sam Shuster.
Istraživanje Sveučilišta Južne Kalifornije iz 2007. dokazalo je kako umjerene doze sunčanja imaju brojne dobrobiti, među kojima je 40 posto manja vjerojatnost dobivanja multiple skleroze zbog mijenjanja imunološke reakcije stanica i poticanjem rasta razine vitamina D.
Upute za umjereno sunčanje
U početnom izlaganju suncu nakon prolaska zime savjetuje se umjereno izlagati suncu u intervalima od deset minuta na dan, uz obavezno nanošenje kreme sa zaštitnim faktorom. Nju se mora izabrati u skladu sa svojom bojom puti i dobom dana u kojem se sunča. Nakon postizanja bazne boje, "doze" sunčanja se mogu povećati na do pola sata na dan pa i više, dok se u razdoblju od 11 do 15 sati preporučuje obavezan boravak u hladu.