Darovi, metode odgajanja i prehrana minsko su polje za obitelj, a upute oko čuvanja unučadi te tretiranje bake i djeda kao da su bankomat povodi su za velike svađe
Roditelji vs. njihovi roditelji: 10 najčešćih okidača za sukobe
Sukobi između mladih bračnih parova i njihovih roditelja postali su svojevrstan dio obiteljskog folklora. Iako ih povezuje zajednička ljubav prema djeci, odnosno unucima, upravo su mališani najčešći kamen spoticanja. Prve svađe počinju i prije no što prinova stigne u obitelj, i to oko odabira imena za dijete.
Često roditelji žele potomku dati moderno i zvučno ime, a djedovi i bake predlažu da se dijete zove prema nekom pretku kako bi se nastavila tradicija. U moru razloga psiholozi su izdvojili deset najčešćih okidača za sukobe. Mame i tate se s djedovima i bakama najčešće prepiru oko darova, odgojnih metoda i prehrane.
Zategnute odnose uzrokuju i instrukcije oko čuvanja djece koje roditelji daju “baka-servisu”, ali i to što unuci i roditelji djeda i baku često tretiraju kao bankomat te ih posjećuju samo kada im treba financijska injekcija.
Običaji kao kamen spoticanja
U miješanim brakovima koplja se lome oko toga u kojem će duhu odgajati dijete. Problem nastaje i ako su roditelji iste vjere, no nisu pobožni kao djed i baka te djecu ne odgajaju po vjerskim običajima. No religija je tu tek početak: svaki detalj, od ručanja do vremena spavanja, može biti povod svađi.
Oprezno s uputama za čuvanje
Baka-servis je 24 sata na raspolaganju. Baku stoga vrijeđa kada je njezino dijete obasipa gomilom uputa za čuvanje unuka uz dugačak popis obveza i zabranjenih stvari.
Čak i darivanje može izazvati prepirke
Bake i djedovi slabi su na unuke te ih nerijetko pretjerano obasipaju darovima, često i skupim. To ljuti roditelje, koji misle da će stalnim darivanjem suviše razmaziti mališane, zbog čega dolazi do svađa.