Formula za uredniji dom je jednostavna - riješite se nepotrebnih stvari koje vam smetaju, tako ćete dom učiniti prostranijim i živahnijim, a uštedjet ćete si i vrijeme za čišćenje
Riješite se nereda: Pobacajte iz kuće ovih 60 stvari i uživajte
Ljudima je evolucijski urođeno da se ponašaju poput hrčaka. Dok smo još u špilji skupljali zalihe, osobito hrane, za crne dane, jer nismo znali kad ćemo ponovno jesti, taj smo strah prenijeli i na sve ostale potrepštine.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
I tako se kod nekih ljudi razvije sindrom hrčka čiji je najpogubniji rezultat - apsolutni nered u domu. A taj nered u ekstremnim slučajevima seže do te mjere da se kroz kuću doslovno ne može hodati. Želite li spriječiti katastrofu ili već dulje niste napravili čistku u domu, donosimo popis stvari koje bi trebalo baciti već danas, a bez kojih se može živjeti. Čišće i urednije.
Tu svakako spadaju vješalice od žice. Osim što nam “dižu” živce jer odjeća s njih lako sklizne, oštri rubovi na takvim vješalicama oštećuju tkaninu, pa nabavite drvene, metalne ili kvalitetne plastične.
Na popisu za otpis svakako su i stari časopisi, osobito oni koje niste prelistali u zadnjih šest mjeseci. Oni su obična “nakupina” prašine i nepotrebno zatrpavaju prostor. Tijekom čišćenja svakako isključite emocije. Ne dajte da nostalgija presudi.
Tako ćete se lakše odreći odjeće koju niste nosili posljednjih godinu dana (uzmite sva četiri godišnja doba u obzir da vam bude lakše), ali i oštećenog bakina naslonjača ili stolića koji već dulje namjeravate popraviti i preurediti za svoj dnevni boravak.
Ne zaboravite ni na odjeću koju su djeca prerasla. Odvojite tri omiljena komada koja im želite sačuvati, ostalo darujte - osjećat ćete se bolje kad učinite dobro djelo.
U kategoriju oštećeno spada i staro posuđe (lonci bez drški, oštećene emajlirane posude, okrhnute čaše i bokali...). A kategorija u kojoj se skriva najviše nereda svakako je ona pod egidom “staro”. Riješite se starih maskica za mobitel, rastegnutih gumica za kosu, kalendara i parfema, plišanih igračaka, zahvalnica s vjenčanja, školskog pribora... Samo nastavite niz i polako uvedite red.
Bacite ovih 60 stvari i uživajte u svom novom domu:
1. Stare potvrde i računi
2. Stare poderane čarape
3. DVD-ovi, CD-ovi i kazete
4. Stara četkica za zube
5. Lijekovi kojima je istekao rok trajanja
6. Kozmetika kojoj je prošao rok
7. Stare igračke
8. Cipele koje ne nosite
9. Vješalice od žice -Takve vješalice oštećuju tkaninu, pa nabavite drvene, metalne ili kvalitetne plastične vješalice.
10. Plastične daske za rezanje - S vremenom se na njima naprave ogrebotine u kojima se nakupljaju bakterije pa je bolje koristiti daske od drva.
11. Stari začini - Začini koji godinama zauzimaju prostor u vašim ormarima neće dodati nikakav okus vašoj hrani. Budući da ih ne upotrebljavate, oni ne mogu ispuniti svoj zadatak dodavanja okusa hrani. Dakle, najbolje je da bacite začine koje godinama niste koristili.
12. Stari kalendari
13. Boje koje dugo stoje - Stare boje gube na kvaliteti i nisu jednako učinkovite.
14. Osušeno cvijeće
15. Stare kutije
16. Stare čestitke - Uz toliko digitalnih uređaja danas možete čuvati fotografije bez žrtvovanja svog kućnog prostora za to.
17. Stari parfemi
18. Hrana kojoj je istekao rok
19. Društvene igre kojima nedostaje dijelovi
20. Bočice laka za nokte koji se osušio
21. Bižuterija koju više nećete nositi
22. Stare novine
23. Stare potrepštine za zabavu
24. Prazne tegle za cvijeće
25. Dječja odjeća koju su prerasli
26. Dodatni privjesci za ključeve
27. Stare maske za mobitel
28. Rastegnute gumice za kosu
29. Stare plišane igračke
30. Svijeće koje nikad nećete zapaliti
31. Kuharice
32. Stare baterije
33. Prazne plastične boce
34. Stare pozivnice
35. Plakati koje više nećete stavljati na zid
36. Krema za sunčanje kojoj je istekao rok trajanja
Kemikalije koje blokiraju sunce i štite kožu se s vremenom razgrađuju i pa vas neće zaštititi od sunca bez obzira koliko je nanesite.
37. Poklon kartice
38. Stari udžbenici
39. Stari časopisi - Ako ste čuvali omiljene časopise jer mislite da ćete ih jednog dana ponovo prelistati - vjerojatno nećete i samo vam zauzimaju prostor.
40. Stari punjači - Ne morate čuvati stare punjače za godinu dana kao što živimo u eri tehnologije. Tehnologija punjenja brzo se mijenja te 10 godina stari punjač uopće ne bi odgovarao vašem nedavno kupljenom pametnom telefonu.
41. Stare posjetnice
42. Spužve za suđe -Spužve za suđe se vrlo brzo zaprljaju i mjesto su za uzgoj bakterija. Treba ih čistiti i mijenjati svakih nekoliko tjedana.
43. Staro plastično posuđe
44. Potrošene obične i LED žarulje
45. Staro suđe
46. ​​Željezni alata koji ima hrđu
47. Osušeno ljepilo
48. Stolnjaci i salvete koje nikad ne koristite
49. Stara sportska oprema
50. Stari ručnici
51. Slomljeni kuhinjski pribor
52. Podne prostirke
53. Zastarjeli i pokvareni elektronički uređaji
54. Stari podmetači za piće
55. Jedna rukavica
56. Odjeća koju nećete nositi
57. Jedna naušnica od izgubljenog para
58. Stari školski pribor za likovni
59. Kartice vjernosti koje nikada ne koristite
60. Slomljeni namještaj.
POGLEDAJTE VIDEO SERIJAL 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM:
Pokretanje videa...
SLOMIO SE PRED KAMERAMA: Princ Harry zaplakao zbog Meghan, nije mogao izdržati