Roditeljima je katkad mnogo bolje zastati i na trenutak promisliti jer naoko bezazlene fraze mogu trajno uništiti samopouzdanje djeteta
Riječ 'Moraš. Zato’ djeca čuju kao 'Ništa ne vrijediš’
Mnoga djeca za odrastanja slušaju slične ili iste stvari od roditelja, tvrde psiholozi. Kao jednu od djeci najtežih navode popularnu frazu: “Zato što sam ja roditelj, i ja tako kažem!”. Ta izjava djetetu daje do znanja da njegova razmišljanja, osjećaji, argumenti i stavovi uopće nisu važni. Ona automatski “otpisuje” dijete i njegove ideje. I tu je kraj rasprave. Reagirate li tako, postići ćete da se mališan osjeća loše, prestane razgovarati s vama i počne graditi temelje za pobunu. Na dijete će slično djelovati i fraza: “Ne izazivaj me, danas sam loše volje”. Pouka ove rečenice bit će: “Ako si umoran ili loše raspoložen, slobodno se iskali na drugome”. Roditelji ne moraju biti apsolutno besprijekorni odgojitelji kako bi djeca odrasla u odgovorne, brižne i pouzdane mlade ljude. No vrlo je bitno da katkad najprije zastanu i promisle, a tek onda izgovore riječi koje bi mogle uznemiriti dijete, kažu stručnjaci. Koliko god to roditeljima bilo teško zbog nedostatka vremena.
>> Fraze poput “Nikad ništa od tebe” ili “Da si barem sličniji bratu” govore djetetu da se roditeljima ne sviđa te u njemu izazivaju osjećaje beskorisnosti, beznađa, odbačenosti, revolta i depresije. Diktatorska izjava “Zato što sam ja tako rekao” najčešće rezultira dječjom pobunom i otporom, a čak i ako odmah popuste, djeca sigurno neće zaboraviti protutužbe.
IMAŠ VREMENA DOK NE NABROJIM DO TRI. JEDAN, DVA, TRI!
Što će biti nakon trojke? Zaplašivanje i naređenja nisu najbolji način odgajanja djeteta. Mnogo je bolje pokušati strpljivim argumentiranim razgovorom.
NAPRAVI KAKO SAM TI REKAO, A NE KAKO SAM JA NAPRAVIO
Propovijedanje jednoga, a primjenjivanje drugoga potaknut će dijete da se ponaša jednako tako. Moglo bi početi skrivati neko ponašanje, posebno pred vama.
SMJESTA DOLAZI ILI ODLAZIM BEZ TEBE!
Autoritativno i ljutito iznošenje zahtjeva raspirit će djetetovo buntovno raspoloženje.
BEZOBRAZNA SI I ZLOČESTA!
Jako, jako pogrešno. Ovakva reakcija ranjava dječje samopouzdanje, izaziva jad, ljutnju i zatvaranje u sebe. Zato radije sagledajte situaciju iz drugoga kuta.
I...KAKO SE KAŽE...?
Vjerojatno nema djeteta koje barem jedanput nije čulo ovu frazu. Kaže se, hvala. Bezazlena (no ne i djeci omiljena) fraza.
KAKO MOŽEŠ BITI TAKO BLESAVA!
Ovakva bi izjava u djetetu mogla potaknuti negativno poimanje sebe. A povratna bi reakcija mogla biti ponavljanje “gluposti” ili dokazivanje roditelju kako je u krivu.
VIDIŠ, REKLA SAM TI DA ĆE BITI TAKO...
Ove riječi mogu u trenutku narušiti dječje samopouzdanje. Ponavljaju li se često, mogu ostaviti trajne posljedice. Ono što je dijete počelo samostalno, nakon njih pretvara se u neuspjeh i nesposobnost.