Rasul ili marokanska glina od davnina je poznata u beauty tretmanima - odlična je kao piling za čišćenje lica, u šamponima, maskama pa i u tretmanima vlasišta
Rasul glina je drevni saveznik ljepote - idealan za čišćenje lica
Gline već tisućama godina igraju glavnu ulogu u rutinama ljepote - ne samo da uklanjaju mitesere i čiste pore od ulja i nečistoća, već imaju i minerale zdrave za kožu.
POGLEDAJTE VIDEO: Kako utječu slobodni radikali na vašu kožu?
Pokretanje videa...
Što trebate znati o Rasul glini i kako je najbolje koristiti?
Rasul glina dio je gline smektita (zajedno s bentonitom), što znači da ima sposobnost širenja kada je izložena tekućini.
Naziva se još i Ghassul glina, crvena glina i crvena marokanska glina (ima crvenkastosmeđu nijansu), a nastala je od vulkanskog pepela kod planinskog lanca Atlas u Maroku.
- Ime je izvedeno iz arapske riječi za pranje budući da se prvenstveno u brojnim kulturama koristila kao sapun. Glina je puna različitih minerala, a Rasul glina se sastoji od velikog broja minerala - sadrži silicij, kalij, kalcij, željezo i magnezij - objašnjava dermatologinja dr. Sc. Ava Shamban, osnivačica tvrtke SKINFIVE.
Prednosti za kosu i kožu
- Može pomoći u čišćenju kože uklanjanjem viška ulja i mrtvih stanica kože, a ostavlja kožu mekšom i glađom - kaže kozmetički kemičar Ron Robinson, osnivač BeautyStata.
Poput maske od ugljena može ukloniti nečistoće s kože. Međutim, Rasulova glina ima složenu strukturu saća, koja 'omogućuje veću apsorpciju ulja', napominje Shamban.
I dok glina izvlači ulje i prljavštinu, mnogi tvrde da kožu hrani svojim zdravim mineralima. U tom slučaju, piše Mind Body Green, Rasulova glina može kondicirati i ojačati kožu kalijem koji sadrži (ima antimikrobna svojstva), kalcijem i magnezijem (smatra se da oboje pomažu u obnavljanju kože).
Kako koristiti Rasul glinu?
- Korištenje gline kao svestranog sredstva za čišćenje kože, vlasišta i kose doslovno datira iz davnina - kaže Shamban.
1. U šamponima
Zbog svoje pročišćavajuće i pročišćujuće prirode, Rasulovu glinu se može pronaći u brojnim šamponima. Pomoći će u uklanjanju nakupina prljavštine, ulja i nečistoća s vlasišta, dok folikule prekriva mineralima zdravim za kosu, te kao rezultat čovjek ima zdrave i sjajne vlasi kose.
2. U maski za lice
Rasul glinu se prvo treba pomiješati s vodom, ili hidrosolom poput ružine vode, sve dok se ne stvori pasta koja se lako razmaže na licu. Nakon što uklonite masku, ulje i prljavština s kože bi trebali biti uklonjena s njom.
3. Kao piling za lice
Zbog praškaste teksture Rasulove gline možete je koristiti kao 'uradi sam' piling za lice kako biste i fizički oljuštili kožu - zagladit će kožu, a sama masaža može potaknuti cirkulaciju krvi u vašem licu.
Granule su super mekane i fine, tako da nema brige hoće li se neravni rubovi urezati u kožu. Smjesi treba dodati ulje (maslina, jojoba, badem, sjeme grožđa i tako dalje) i lagano ribati kožu kružnim pokretima oko minutu prije ispiranja mlakom vodom.
4. Kao tretman vlasišta
Ako imate masno vlasište Rasulova glina čini učinkovitu masku ili piling. Ovisno o vašem prahu, možda ćete morati dodati drugačiji omjer gline i vode (preporuka je miješanje 1 žlice gline s četvrtinom šalice vode kako bi se stvorila rijetka smjesa). Potom se umasira u vlasište i temeljito ispere nakon nekoliko minuta.
5. U sapunu
Rasul glina se u davnim vremenima uglavnom koristila za čišćenje (i za lice, i za tijelo i za kosu), a čini prilično lijepu pločicu sapuna. Treba dodati samo nekoliko žlica praha u bazu sapuna, a zatim pustiti da se skupi i ohladi dok se sapun potpuno ne učvrsti. Nakon 24 sata imat ćete sapun koji se može raznovrsno koristiti - ili pod tušem kao sapun za tijelo ili u šamponu ako ste skloni nakupljanju sebuma.