Dugo oklijevanje prije odgovora često služi kako bi se smislio novi izgovor, napadima se lažljivac želi obraniti, ali iza njih najčešće slijedi još veća laž
Raskrinkajte lažljivca: Uhvatite ga u lažima promjenom teme
Kako biste razotkrili lažljivca, osim mimike lica, gesti, tona glasa i načina govora, u tome će vam pomoći i riječi kojima se najčešće koristi, a jedna o njih je veznik ‘ali’, navodi Janine Driver, autorica knjige “Ne možeš mi lagati”.
Tom riječju pokušavaju umanjiti značaj izgovorenog pa posebno pripazite dok kažu: “Znam da će zvučati čudno, ali...” ili “Znam da ćeš misliti kako lažem, ali...”. U sličnu svrhu koriste se i riječju “usput”. Nju upotrebljavaju kad žele prikriti ono sljedeće što će reći, a to je obično najvažniji dio priče. Stoga obratite pozornost na sve što izgovore nakon usput. No lažljivci imaju i nekoliko omiljenih fraza kojima kupuju vrijeme dok ne smisle uvjerljivo objašnjenje. Neke od njih su: “Kakvom me to osobom smatraš?”, “Ti to mene nazivaš lažljivcem?!”, “Zašto bih to učinio?” ili “Znao sam da će mi se ovako nešto dogoditi”.
"Nikad" koristi i kad je dovoljno jednostavno "ne"
Znak za uzbunu da imate posla s lažljivcem može biti i riječ “nikad”, i to u situaciji kad bi i jednostavno “ne” bilo sasvim dovoljno. Time vjerojatno pokušava nešto sakriti. Primjerice, ako ga pitate: “Jesi li se ti upravo okrenuo za onom djevojkom”, a on odgovori “Nikad to ne bih učinio”.
Zamjenice "ta", "taj" ili "to" navode na pogrešan trag
Obratite pozornost na zamjenice koje “sumnjivac” izgovara. Primjerice, ako pokazne zamjenice “ta”, “taj” ili “to” stavi ispred imenice: “ta žena” ili “taj novac”, time se zapravo pokušava distancirati od njih i navesti vas na pogrešne zaključke.
Uhvatite ga u laži naglom promjenom teme
Ako netko laže i vi promijenite temu, velika je šansa da će samo nastaviti razgovor o novoj temi. No onaj tko govori istinu, vjerojatno će se zapitati zašto ste je promijenili i željet će se vratiti na temu. Proturječne izjave također su dio laži.