Vrijeme paljenja prve cigarete povezano je s rizikom od različitih oblika karcinoma, a stručnjaci vjeruju da "rani pušači" intenzivnije puše te udišu više štetnih kemikalija
Rana prva cigareta povećava rizik od karcinoma pluća i vrata
Pušači koji svoju prvu cigaretu zapale čim se probude pod većim su rizikom od raka nego oni koji pričekaju barem sat vremena, otkrili su američki znanstvenici. Oni su u tijelu imali puno višu razinu nikotina nego drugi pušači. Nikotin se u tijelu rastvara u kotinin, molekulu koja se povezuje s rizikom od raka pluća. Ovo saznanje moglo bi umanjiti opasnost od bolesti ukoliko bi se pušači suzdržavali od svoje prve doze ujutro, smatraju stručnjaci. No, pri tome ne treba zanemariti faktor genetike, upozoravaju.
Iako su oduvijek znali da cigarete povećavaju rizik od različitih tipova karcinoma, stručnjaci s medicinskog koledža Penn State u Pennsylvaniji željeli su saznati zašto samo neki pušači obole od raka. Proučavali su 4775 slučajeva raka pluća te rezultate usporedili s vremenom paljenja prve cigarete. Pušači koji su prvu cigaretu zapalili 31 do 60 minuta nakon buđenja bili su skloniji karcinomu pluća za 1,31 puta. Onima, koji su zapalili u prvih 30 minuta novoga dana, rizik se povećao za 1,79 puta. Rizik od raka vrata i glave također ovisi o prvoj cigareti i povećava se za 1,42 puta ukoliko zapale u drugoj polovici sata te za 1,59 puta unutar prvih pola sata od buđenja. Voditelj studije dr. Joshua Muscat smatra da "rani pušači" imaju veću razinu nikotina i drugih duhanskih toksina u tijelu te da su veći ovisnici.
- Pušači koji pale cigaretu vrlo brzo nakon buđenja skloniji su intenzivnijem pušenju svake cigarete. Najvjerojatnije je da ti pušači uvlače više u pluća te da su zato i izloženi većoj razini kemikalija - smatra istraživač karcinoma Robert West, piše Daily Mail.