Zbog pandemije korona virusa prisiljeni ste raditi od kuće. Niste pretjerano motivirani, prekidate s radom i nemate ni najmanju želju odgovoriti na mailove. No blizu je hladnjak...
Rad od kuće i pretjerana želja za hranom - kako si pomoći?
Zanima vas ova tema? Pročitajte onda i ovaj članak: Znate li svoju idealnu težinu? Ili gdje trebate imati tjelesne masnoće
Jedu li ljudi više u novonastalim okolnostima? Da, velika većina, iskreno odgovara Antje Gahl, glasnogovornica Njemačke udruge za prehranu (DGE).
- Aktualna je situacija neuobičajena i za mnoge ljude povezana sa stresom pa vam česti odlasci do hladnjaka, da biste nešto 'prigrizli' vrlo brzo mogu prijeći u naviku - kaže.
Kao glavnu strategiju za izbjegavanje takvog poriva preporučuje da se, ako ikako možete, držite podalje od kuhinje te da unaprijed osmislite dnevne aktivnosti, uključujući i vrijeme obroka. Obiteljima s djecom to je jednostavnije provesti u djelo, no i samci bi se trebali pokušati pridržavati toga pravila.
Svatko ima različit ritam, kada su posrijedi obroci, kao i potrebu za različitim brojem obroka u danu i u uobičajenim okolnostima.
- Nekima su dovoljna tri obroka dnevno, a drugima pet - kaže Gahl.
No što ako vas uhvati iznenadna želja za hranom? Gahl kaže da 'nije riječ o stvarnome osjećaju gladi, već da taj poriv dolazi iz glave'. Radi se o emotivnoj gladi, odnosno želji za posebnom vrstom hrane, poput čokolade, pizze ili tjestenine. Emotivno izazvana potreba za hranom počinje u ustima i umu, a u glavi vam se stalno vrte misli o željenoj vrsti hrane.
Emotivna glad povezuje se s neugodnim emocijama i u ovoj specifičnoj situaciji javlja se zbog stresa. Da biste uspjeli savladati ovaj poriv, vrlo je važna samokontrola, nešto što vam stres nužno ne olakšava, kaže Gahl.
- Zato je važno tijekom dana praviti pauze jer će vam one pomoći da smanjite stres - savjetuje.
Predlaže i da kekse i ostale slastice uklonite iz vidnog polja. 'Odvraćanje pozornosti od željenog zalogaja možda vam pomogne. Razmišljajte ovako: sada ću prekinuti posao, ali neću jesti, nego ću nakratko raditi nešto drugo', predlaže.
I konačno - ako ništa ne pomogne, ne budite prestrogi prema sebi u ovim teškim vremenima.
- Fleksibilna pravila obično su bolja od strogih samonametnutih zabrana. Dakle, nemojte sebi u potpunosti zabraniti čokoladu. Umjesto toga, odmah pojedite komadić (ne cijelu tablu) i svjesno u tomu uživajte - dodaje. (tk)
Zanima vas ova tema? Onda pročitajte i ovaj članak: Iz udobnosti doma 'prošetajte' ovim turističkim atrakcijama
POGLEDAJTE VIDEO (Boris Banović) #ZAJEDNO24SATA:
Pokretanje videa...