Dok prvo dijete obično dobiva gomilu roditeljske pozornosti i nadzora, mlađa djeca imaju više slobode. Veća roditeljska pažnja ima bezbroj koristi za razvoj mozga
Prvorođena djeca su pametnija od svoje mlađe braće i sestara
Nova studija sa Sveučilišta u Edinburghu u Škotskoj otkrila je da su starija djeca pametnija od braće i sestara. Ako imate mlađu sestru ili brata onda ste primijetili da su roditelji opušteniji s njima.
- Istraživanje je pokazalo da su najstarija djeca uspješnija na IQ testovima od svoje mlađe braće i sestara. Iako sva djeca dobivaju jednaku razinu emocionalne podrške od roditelja, ali ona starija će više biti poticana u razvijanju intelektualnih vještina - tvrde znanstvenici.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Istraživanje je otkrilo da ove povećane vještine kritičkog razmišljanja mogu objasniti zašto prvorođena djeca imaju veće plaće i bolje obrazovanje od svojih mlađih braće i sestara.
Roditelji mijenjaju ponašanje s drugim djetetom. Manje su pažnje pružili drugoj djeci nego prvorođenom djetetu, a također su manje sudjelovali u aktivnostima kao što su čitanje s djetetom ili sviranje instrumenta. Čak i majke puno manje paze na sebe tijekom druge trudnoće.
Roditelji se prvorođenom djetetu puno više posvećuju i to je prirodno, dok su kod drugog ili trećeg djeteta puno opušteniji. Na primjer, majke prvo dijete neće pustiti da se igra u pijesku kako se ne bi zaprljalo, a kod drugoga neće biti problem niti ako bude jeo pijesak u pješčaniku.
Starija djeca češće će će biti u prilici sjediti za stolom s odraslima i razgovarati s njima te na taj način razvijati svoje mentalne vještine. Mlađi klinci igrat će se s vršnjacima i pričati s njima, a te teme sigurno neće bit o politici ili književnosti. Također, starija djeca često paze na svoju mlađu braću i tako učeći njih razvijaju i svoje vještine.
Osim u vrlo rijetkim slučajevima, mlađa braća i sestre nemaju priliku podučavati nekoga i zato jedinci nemaju viši IQ od starije djece u višečlanim obiteljima. Roditelji od starije djece imaju i viša očekivanja te im daju i veću odgovornost.
Iako ste možda tada bili ljuti na svoje roditelje jer su vas previše pazili i nadzirali, oni su vam zapravo učinili uslugu. Uz to, časopis Curious Mind primijetio je da samo 40 posto vaše inteligencije određuje genetika, a ostalih 60 posto određuje okruženje.
- Naši rezultati upućuju na činjenicu da su promjene u ponašanju roditelja prihvatljivo objašnjenje promatranih razlika u redoslijedu rođenja djece - rekla je dr. Nuevo-Chiquero sa Sveučilišta u Edinburghu.
Istraživanje je također pokazalo kako je od razine IQ-a, za razvoj ličnosti i uspjeha u život čak deset puta važnija sposobnost prilagodbe okolnostima i otvorenosti za nova iskustva. Što se tiče IQ-a kod starije djece, on je veći samo za jedan posto u usporedbi s inteligencijom kod mlađih klinaca, prenosi Bustle.
POGLEDAJTE NOVU EPIZODU SERIJALA 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM:
Pokretanje videa...