Do sada je jedini tretman bila oralna imunoterapija u kojoj su pacijentima davane male količine sastojka na koji su alergični kako bi se s vrmenom razvila tolerancija, a takva terapija zna potrajati od šest mjeseci do godine dana
Pronašli su lijek: Kikiriki će se napokon moći jesti bez straha
Istraživači sa Sveučilišta Stanford razvili su lijek koji može pružiti privremenu zaštitu od najtežih reakcija zbog alergije na kikiriki.
Riječ je o eksperimentalnom tretmanu antitijelima, odnosno djelovanjem molekula IL-33, odgovornih za lančanu alergijsku reakciju. Od ove alergije pati 2,5 posto djece u SAD-u.
Do sada je jedini tretman bila oralna imunoterapija u kojoj su pacijentima davane male količine sastojka na koji su alergični kako bi se s vrmenom razvila tolerancija, a takva terapija zna potrajati od šest mjeseci do godine dana i tijekom nje česte su alergijske reakcije.
U suprotnosti s tim, 73% pacijenata koji su primili tretman antitijelima mogli su konzumirati manje količine kikirikija 15 dana nakon primanja terapije.
- Ono što je odlično kod ovog tretmana kao opcije za alergičare je da oni ne moraju jesti hranu na koju su alergični kako bi razvili toleranciju. Iako je sve još u eksperimantalnoj fazi, nadamo se da će ovaj tretman raditi na mnogo alergija na hranu, a ne samo na kikiriki - rekla je jedna od autorica studije, dr. Kari Nadeau.
POGLEDAJTE VIDEO SERIJAL 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM:
Pokretanje videa...