Obavijesti

Lifestyle

Komentari 1

Prognoza: 0blačno i kišno vrijeme utječe na debljanje

Prognoza: 0blačno i kišno vrijeme utječe na debljanje
1

Učestala i nagla promjena temperature, tlaka zraka i razine vlage objašnjava i depresiju, debljanje te bolne ožiljke, tvrde stručnjaci

Bronhitis, čir na želucu te infarkt tek su “vrh sante” zdravstvenih poteškoća izazvanih vremenskim uvjetima. Učestala i nagla promjena temperature, tlaka zraka i razine vlage objašnjava i depresiju, debljanje te bolne ožiljke, tvrde stručnjaci Sveučilišta Aberdeen. Tako oblačno vrijeme izaziva nedostatak vitamina D, koji najčešće manjka pretilim ljudima, a organizam ga “crpi” iz sunčevih zraka. On utječe na prozvodnju leptina, hormona kojim tijelo mozgu šalje informaciju da je želudac pun. Gomilanje kilograma u zimskim mjesecima također se može objasniti tmurnim oblacima.
Promjene klime utječu i na pojavu bakterijskih zaraza. Dugotrajna kišna sezona, pogotovo u ruralnim područjima, može rezultirati širenjem E. coli, opasne bakterije koja prouzrokuje upalu mokraćnih i spolnih organa. Blato iz nabujalih septičkih jama i odvodnih kanala zasićeno je bakterijom koju ljudi na cipelama i odjeći unose u dom te tako šire zarazu.
Uz opasnost od E. coli, kiša donosi i svrbež te peckanje ožiljaka. Naime, nagli pad atmosferskog tlaka, koji prati dolazak oluje, prouzrokuje stezanje i opuštanje oštećenog tkiva. S obzirom na to da ono nije elastično nego tvrdo i žilavo, ne prilagođava se promjeni tlaka, što prouzrokuje zatezanje kože. Dramatičan pad temperature jedan je od glavnih uzročnika srčanog udara. Nagli prijelaz od nekoliko stupnjeva prouzrokuje sužavanje arterija te ograničen protok krvi i manjak kisika koji dopire do srca. Hladno vrijeme također tjera srce da brže pumpa krv kako bi održalo tjelesnu toplinu, tvrde zanstvenici njemačkog Instituta za proučavanje utjecaja klime na zdravlje. Taj je napor posebno opasan za osjetljive, starije ljude koji jače reagiraju na promjene vremena.
>>>Baroreceptori, živčani završeci u arterijama, posebno su osjetljivi na nagle promjene tlaka zraka, kaže Robert Moots, profesor reumatologije britanske Sveučilišne bolnice Aintree.
- Uslijed atmosferskih promjena tlaka zraka razina tekućine koja obavija zglobove se mijenja, što prouzrokuje bol u kostima - objašnjava. Niski atmosferski tlak može potaknuti i prijevremene trudove jer utječe na rast krvnog tlaka u trudnica.
>>>Redovitim čišćenjem obuće i odjeće od blata spriječit će se zaraza bakterijom E. coli kojoj pogoduje kišno vrijeme
>>>

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 1