Uz toplinski val, jug Europe nosi se i s lošijom kvalitetom zraka zbog velike količine saharske prašine. Zbog toga je u dijelovima Hrvatske na mjernim postajama izmjerena povišena koncentracija lebdećih čestica
Primijetili ste da je nebo ovih dana sivo? To je zbog Sahare
Saharska prašina je razlog povišenih koncentracija lebdećih čestica (PM) na postajama za kvalitetu zraka diljem Europe pa tako i Hrvatske, javlja DHMZ na Twitteru.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
- To znači da se u zraku podigla koncentracija lebdećih čestica, ali ne zbog lokalnog utjecaja, nego zato jer južnim strujanjima zraka dolazi prašina iz saharskog područja. Lebdećih čestica (PM) ima raznih promjera, ali u državnoj mreži mjerimo uglavnom one od 2.5 mikrometra (PM2.5), od 10 mikrometara (PM10), a na nekim postajama i od 1 mikrometar (PM1), a to su sve zapravo promjeri tih čestica u zraku. Ima i većih i manjih promjera čestica u zraku, ali općenito se mjere samo navedene veličine - rekla nam je Jadranka Škevin Sović iz DHMZ-a.
U Zagrebu su tako danas na mjernoj postaji u Dugavama izmjerene vrijednosti (koncentracija onečišćujućih tvari µg/m3) PM10 82,31, te PM2.5 26,43, što znači da je kvaliteta zraka loša. U Sisku je izmjerena vrijednost PM10 75,29, što je također loše, a gotovo jednake vrijednosti bilježe se i u Rijeci, na Plitvičkim jezerima, u Koprivnici, Slavonskom Brodu te u Osijeku.
- Slična situacija se događa manje-više svake godine, ali ako izloženost nije dugotrajna, što ovdje nije slučaj, opasnost za zdravlje je minimalna - rekao nam je Pavle Jeličić iz HZJZ-a te je dodao da je veća opasnost za zdravlje od boravka na otvorenom zbog toplinskog vala, pogotovo kod rizičnih skupina, poput starijeg stanovništva i djece.
Efekt 'sivila' zbog saharske prašine će se možda najbolje vidjeti na moru gdje će, unatoč sunčanom vremenu, izostati uobičajeno idilično plavetnilo.
Mutna atmosfera i smanjena vidljivost nastavit će se i sljedećih nekoliko dana zbog povećanog prijenosa saharskog pijeska iz Afrike.
Mjerne postaje u Hrvatskoj najlošiji zrak bilježe na Plitvičkim jezerima, u Zagrebu, Sisku, Koprivnici, Slavonskom Brodu i Osijeku. Na cijeloj obali kvaliteta zraka je dobra i prihvatljiva.