Naramenice ne bi smjele zaustavljati cirkulaciju i torba ne bi smjela ‘sjedati’ na djetetovu stražnjicu, a anatomski dizajn i kvaliteta torbe je prvo na što trebate obratiti pažnju
Pri kupnji torbe važna je širina naramenica i anatomski dizajn
Trendi likovi dolaze i vrlo brzo izlaze iz mode, pa je možda najpraktičnije izabrati neki klasični motiv ili uzorak na školskoj torbi.
No pri odabiru je važnije obratiti pozornost na kvalitetu i anatomski dizajn. Na prvom je mjestu djetetovo zdravlje koje treba zaštititi, ističe prof. dr. sc. Vesna Jureša, spec. škol. med. iz Nastavnog zavoda za javno zdravlje “Dr. Andrija Štampar”.
- Tjelesna težina djeteta pri upisu u prvi razred osnovne škole kreće se od 19 do 28 kg. To znači da djeca iste kronološke dobi imaju vrlo različite tjelesne težine i da će školska torba od 2 do 3 kg za jedno dijete biti iznimno teška, a za drugo ‘podnošljiv teret’ - kaže Jureša.
Dakle, nastavlja, torba treba biti primjerena težini i dobi djeteta, odnosno težiti od 5 do 10 posto tjelesne težine djeteta. No kako naši školarci nose jako puno knjiga i opreme, to je često nemoguća misija.
Zato bi torbe koje se nose na ramenima trebale imati široke naramenice kako se ne bi utisnule u ramena, ali ne preširoke kako ne bi pritiskale pazušne jame i tako sprečavale uredan krvni protok kroz velike krvne žile koje prolaze ramenima i nadlakticom.
- Veličina i oblik trebaju biti takvi da torba ne ‘sjedi’ na djetetovu debelom mesu i da ih pri hodu ne udara po leđima. Prevelika torba kojoj je težište vrlo nisko može pogodovati padu na leđa ili, ako je težište visoko na vratu, padu prema naprijed. Torba treba biti od nepromočiva materijala i imati mačje oči kako bi dijete u sumrak ili navečer bilo uočljivo - kaže Jureša.