Život u čistim i izrazito higijenskim uvjetima donosi više štete nego koristi, jer kemikalije ubijaju 'dobre bakterije' saveznike našeg imuniteta te ga čine ranjivim
Česta uporaba antibakterijskih sapuna slabi imunitet djece
Kako higijenske navike i preparati koje rabimo za održavanje čistoće tijela i doma utječu na ljudski imunitet istraživala je studija Michigan fakulteta. Otkrili su kako su djeca i tinejdžeri koji previše rabe antibakterijske sapune pod većim rizikom od razvoja različitih alergija, ali i pojave temperature. Uzrok tome je triklosan, antimikrobiološka supstanca koja se nalazi u antibakterijaskim sapunima, zubnim pastama i pelenama te bisfenol A, poznatiji kao BPA koji se rabi u proizvodnji različitih vrsta plastike.
Analizom podataka o zdravlju stanovništva te njihovim higijenskim navikama, znanstvenici su uspoređivali koncentraciju tih kemikalija u urinu i njenu povezanost s razinom antitijela citomegalovirusa - CMV koji kod djece izaziva slabljenje imuniteta. Kod ispitanika starijih od 18 godina s većom razinom BPA kemikalija otkrivene su i veće razine CMV-a koji utječe na rad leukocita te narušava funkcioniranje imunološkog sustava.
- Moguće je da je netko previše čist za svoje vlastito dobro i zdravlje - tvrdi profesor Allison Aiello, voditelj istraživanja.
Stoga preporuča umjereno korištenje antibakterijskih 'čistača' i ne pretjerivanje s higijenskim navikama, posebno kod djece .