Izgrađena je na temeljima stare kuće. Ima sedam soba, a za uređenje su korišteni prirodni materijali, kaže dizajnerica Tajana Stanković. Bazen je obložen prirodnim kamenom
Spojili smo drvo, pamuk, kamen i lan te sagradili pravu ljepoticu
Tek pet kilometara Bale, mali gradić smješten na brdu Mon Perin, dijeli od mnoštva skrivenih plaža i uvalica istarske obale. Stoga je posljednjih godina sve više poželjan kao mirna destinacija za kvalitetan odmor, dovoljno povučena od ljetnih gužvi koje vladaju u obalnim mjestima. Bogata povijest ovog malog mjesta isprepletena je sa svakodnevnim životom koji golica maštu dok prolazite njegovim kamenim ulicama u kojima nikad nema gužve. Upravo tamo smjestila se i kuća Casa Nova, koja je ime dobila po Giacomu Casanovi, talijanskom avanturistu koji je tijekom svojeg života nekoliko puta posjetio Bale.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Kuća je novije gradnje. Izgrađena je 2009. na temeljima stare kamene kuće, ali u njoj dugo nitko nije boravio. Prilikom uređenja posvetila se pozornost svakom detalju, oko kuće i u kući, pa je tako posebno uređivan i kamen. Za uređenje je bilo potrebno godinu dana, prvenstveno zahvaljujući brzom rješavanju papirnatog dijela, za što je nadležna općina.
Unutrašnje uređenje ove istarske ljepotice vrlo je ležerno i ugodno za cjelodnevni boravak.
- Investitor je poduzetnik Almir Čović koji cijeni lijepe i ugodne prostore pa je bilo lagano odrediti smjer uređenja. Cijeli pristup nam je olakšao Cittaslow princip, kojega se drži i kojemu pripadaju Bale. Cittaslow se temelji na slow food principu primijenjenom na gradove i prostore. U skladu s time odabrali smo prirodne materijale i harmonične boje. Bilo je potrebno dodatno paziti na svaki detalj kako bi se postigao dojam ležernosti. Od odabira boja, tekstura, oblika pa nadalje sve je bilo podređeno harmoniji, skladu i ugodnom boravku. Puno toga napravljenog domaći obrtnici i majstori radili su po mjeri. Koristili smo prirodne materijale, drvo, kamen, lan i pamuk - kaže nam dizajnerica cjelokupnog interijera ove kuće Tajana Stanković.
Bale su poznate kao mala Toscana pa su u skladu s time napravljeni i kuhinja te društveni prostori unutar i oko kuće.
Mala kino dvorana s multimedijom
- Za dobru istarsku hranu treba imati veliku i funkcionalnu kuhinju te prostor za uživanje u delicijama. Baš kao Talijani, i Istrijani i njihovi gosti uživaju u dobrom jelu i finom piću. Društveni prostori su raspoređeni po cijeloj kući pa je uvijek moguće pronaći kutak za uživanje u društvu ili samoći. Kuća je velika i ima sedam 'double' soba. Sukladno tome, ima i puno prostora za druženje pa su tu dnevna soba, blagovanje, mala kino dvorana s multimedijom, sauna, ljetna kuhinja, jacuzzi... Važan prostor je i dvorišni dio u kojemu se nalaze bazen i prostor za sunčanje. Bazen je proširivan i obložen je prirodnim kamenom u boji pijeska pa voda djeluje prozirno i čisto. Okružen je zelenilom i drvenim ležaljkama pa svaki gost ima mjesto za sebe. Svaka soba pak pruža maksimalnu diskreciju i komfor pa sve imaju kupaonicu, toalet, TV, klimu i ormar - objašnjava dizajnerica.
Ima i centralno grijanje pa će se moći koristiti i tijekom zime. Od ove sezone kuća se iznajmljuje isključivo u cjelini. Investitor nam kaže da je Općina Bale napravila dobre okvire i solidnu infrastrukturu pa se lakše orijentirati na goste dubljeg džepa koji cijene mir i tišinu, ali moraju imati infrastrukturu koja im omogućuje da lagano i brzo riješe poslovne situacije uz diskreciju i sigurnost.
Uglavnom prevladava boja pijeska
Dašak mediteranskog stila s utjecajima Italije, Španjolske i Afrike ogleda se i u puno drvenih ploha, keramike poput vaza i lončanica, koje se rijetko danas viđaju u interijerima, sivim bojama na zidovima i podu ukomponiranim sa smeđom (taburei, drvo)...
- Boja koju smo uglavnom koristili je boja pijeska, a poveznica između namještaja, dekora i boja su prirodni materijali. Sve je puno detalja, cvijeće i slika pa se stječe ugođaj pravog doma. Okruženje je neformalno, ali može vrlo dobro funkcionirati i za poslovne sastanke koji zahtijevaju neformalnije okruženje, multilateralne razgovore i paralelne događaje. U okruženju kuće moguće je boraviti u kupaćem kostimu i u odijelu - kaže Tajana.
Detalji su pomno birani i ručno rađeni.
- Rasvjeta je birana i kupljena u raznim dućanima, a posebno se ističe rasvjeta u kuhinji rađena od kaširanog papira - objašnjava nam zagrebačka dizajnerica Tajana te dodaje kako je neke umjetničke instalacije i dekore osobno izrađivala, a dio je kreiran u suradnji s Ivom Stanković.