Hrvatski zavod za javno zdravstvo objavio je preporuke za prehranu školaraca, o tome koje namirnice treba izbjegavati, a koje izbjegavati, uz dodatne preporuke za organizaciju školskih obroka
Djeci ograničite prerađenu hranu ipotičite ih da jedu raznoliko
S početkom školske godine započinje i 'bitka' roditelja oko toga da djeca zadrže neke zdrave navike koje su počeli usvajati tijekom ljeta, među kojima su prvenstveno one povezane s pravilnom i uravnoteženom prehranom. Jer, dok još i doručkuju kvalitetno kad mogu ustati kasnije, mnogi školarci kad počnu ustajati ranije radi škole najčešće počnu preskakati doručak.
POGLEDAJTE VIDEO: Novi trendovi u prehrani
Pokretanje videa...
A to je bez sumnje najvažniji obrok u danu, jer nam nakon cijele noći tijekom koje se naš spremnik energije 'praznio', osigurava energiju za dobar početak dana te za to da tijekom cijelog dana imamo dobar temelj s obzirom na udio vitamina i minerala koji kroz doručak treba osigurati, ističe se u letku '10 pravila za pravilnu prehranu školaraca', u izdanju Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ).
Riječ je o projektu pod nazivom 'Živjeti zdravo' koji se provodi zahvaljujući sredstvima iz Europskog socijalnog fonda, a nositeljica projekta je epidemiologinja dr. Sanja Musić Milanović.
Djecu treba poticati da jedu umjereno i redovito, te raznoliko i raznobojno, stoji u uputama, uz posebnu napomenu o tome koliko je važno da tijekom dana konzumiraju dovoljno tekućine. Treba imati na umu da postoje i namirnice koje bi trebalo izbjegavati ili ograničiti njihovu konzumaciju i to do dva puta mjesečno, ističe se u preporukama.
U tu skupinu namirnica spadaju pekarski i slastičarski proizvodi i industrijski proizvedeni deserti, jer u pravilu sadrže velik udio masti i šećera. Kad ih dijete i konzumira, preporuka je da se koriste samo proizvodi koji sadrže manje šećera i masti, izrađeni na podlozi mlijeka (jogurta), iz cijelog zrna, s dodanim voćem, sjemenkama, orašastim plodovima i slično, čime je povećana njihova nutritivna gustoća, stoji u preporukama.
U namirnice koje treba izbjegavati spadaju i gazirana i slatka pića, masni/krem čokoladni namazi i margarin, hrana koja sadržava transmasne kiseline, te industrijski obrađeni mesni proizvodi (salame, paštete, hrenovke, mesni namazi i slično)
Da bi se što uspješnije nosio sa školskim obavezama i osigurao sve nutritivne sastojke potrebne za kvalitetno odrastanje, u planiranju jelovnika za školarca treba imati na umu da im svakodnevno treba osigurati namirnice koje imaju visoku nutritivnu vrijednost, te da pritom moraju biti zastupljene što raznolikije namirnice.
To znači da, uz mlijeko i mliječne prerađevine, te meso, ribu i jaja, dijete mora jesti i mahunarke i orašaste plodove, žitarice i proizvode od žitarica, te voće o sve vrste sezonskog povrća, kako bi kroz hranu unijelo sve potrebne vitamine i minerale.
Hrvatski zavod za javno zdravstvo pripremio je i preporuke za škole, za pripremu obroka koje djeca konzumiraju u školi. Evo što te preporuke donose:
Preporučene vrste hrane i jela po obrocima u školi
Zajutrak i doručak
- Mlijeko ili mliječni proizvodi
- Mliječni napitci, svježe pripremljeni
- Žitne pahuljice
- Kruh od cjelovitog zrna (integralni, graham, raženi i sl.)
- Orašasti plodovi i sjemenke
- Sir
- Maslac
- Meki margarinski namazi
- Marmelada
- Med
- Mliječni namazi
- Svježe pripremljeni namazi od mahunarki, ribe ili povrća slanutka, tune i sl.)
- Mesni naresci
- Jaja
- Sezonsko voće i povrće
- Prirodni voćni sok
Ručak
- Juhe
- Kuhano povrće
- Miješana variva od povrća, krumpira, mahunarki i žitarica
- Složena jela od mesa s povrćem, krumpirom i proizvodima od žitarica
- Meso, perad, riba, jaja
- Salate od svježeg povrća i voće
Užina
- Mlijeko
- Jogurt i drugi fermentirani mliječni proizvodi
- Mlijeko sa žitnim pahuljicama
- Pekarski proizvodi iz cijelog zrna (integralni)
- Tijesto i proizvodi od tijesta iz cijelog zrna: biskvitna tijesta i okruglice s voćem ili sirom, štrukle, savijače, pite i sl.
- Voće, voćni sok bez dodanog šećera