Obavijesti

Lifestyle

Komentari 0

Predškolci koji mucaju kasnije nemaju društvenih posljedica

Predškolci koji mucaju kasnije nemaju društvenih posljedica
1

Mucanje u dobi do četiri godine u najvećem broju slučajeva prolazi samo od sebe te ne ostavlja posljedice, a pomoć treba potražiti ako dijete odbija komunikaciju

Mucanje u dječjoj dobi mnogo je češće nego se mislilo te pogađa oko 11 posto četverogodišnjaka, pokazala je zajednička studija Sveučilišta Melbourne, Instituta za istraživanje Murdoch i Sveučilišta Sydney na više od 1600 djece.

To tzv. razvojno mucanje često nestaje u kasnijoj dobi, a pogađa više dječake nego djevojčice. Iako se roditelji često brinu zbog mucanja njihovih mališana, studija je utvrdila kako ono ne ostavlja društvene i emocionalne posljedice vidljive u kasnijem životu, piše Medical Express.

- Ova saznanja govore nam da praksa roditelja koji čekaju da mucanje prođe samo od sebe nije pogrešna, jer se upravo to često događa. Prema sadašnjim uputama, roditeljima se savjetuje pričekati 12 mjeseci nakon početka mucanja kako bi se promotrilo hoće li ono spontano nestati - kaže voditeljica studije, profesorica Sheena Reilly.

To se ne odnosi na djecu koja zbog svog govornog problema odbijaju komunikaciju i povlače se u sebe. Kod mucanja koje se ni tijekom vremena ne popravlja, savjetuje se odlazak logopedu, ističe Reilly.

Saznajte najčešće uzroke mucanja vašeg mališana

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 0
Ovaj 'čudesni' sastojak uklanja kamenac iz WC-a, a nije ocat
ZA ČISTO, KAO NOVO

Ovaj 'čudesni' sastojak uklanja kamenac iz WC-a, a nije ocat

Kamenac u WC školjci čest je problem, osobito u područjima s tvrđom vodom. Mnogi se za čišćenje oslanjaju na ocat i sodu bikarbonu, ali postoji učinkovitiji i prirodniji način koji su otkrili ljubitelji čišćenja