POVEZANI SU Mozgovi mame i bebe su na istoj valnoj duljini, a bebe bolje i brže uče kad su majke pozitivne, a depresija negativno utječe na povezanost s bebom
Pozitivna mama odgaja sretnu i pametniju bebu koja brže uči
Znanstvenici su otkrili kako mozgovi majki i beba rade “umreženo”. Moždani valovi su im u istoj liniji, čime stvaraju veću povezanost i empatiju.
Ali ta razina povezanosti uvjetovana je majčinim emotivnim stanjem. Kad majke iskažu pozitivne emocije, njihov mozak je puno povezaniji s bebinim. Znanstvenici smatraju kako ta povezanost pomaže bebi u bržem učenju i da se mozak kompletnije razvije, što znači, ako su majke sretne, bolji je i djetetov razvoj.
Depresija može imati jak negativan efekt na roditeljsku sposobnost uspostavljanja veza s bebom. Svi socijalni znakovi koji obično potiču tu vezu su manje čitljivi i dijete ne dobiva emocionalni doprinos koji mu je potreban da bi napredovalo.
Istraživanje objavljeno u časopisu NeuroImage pratilo je signale mozga sedam parova majki i beba pomoću EEG-a. Pozitivna interakcija, praćena kontaktom očima, povećavala je sposobnost majčina i bebina mozga da funkcioniraju kao jedan sustav s učinkovitim protokom informacija.
Dr. Vicky Leong, profesorica psihologije na Sveučilištu Cambridge, provela je studiju i zaključila kako su bebe spremnije i motiviranije učiti od majki kad je veza živaca između njih jaka.
POGLEDAJTE VIDEO SERIJAL 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM:
Pokretanje videa...